[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 11، شماره 2 - ( تابستان 1399 ) ::
جلد 11 شماره 2 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
آزمون مینی‌سی‌ایکس (mini-CEX) تجربه موفق آموزشی در ارزیابی مهارت‌های بالینی دانشجویان دکتری طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی ایران
هنگامه حبیبی، مهدی قصابی چورسی، روشنک قدس
چکیده:   (132 مشاهده)
سابقه و هدف: انتخاب یک نظام ارزشیابی مناسب یکی از رویکردهای مهم در فرایندهای آموزشی و ارزیابی عملکرد حرفه‌ای دانشجویان است. هدف از این تحقیق ارزیابی مهارت‌های بالینی دانشجویان دکتری طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی ایران «به روش مینی‌سی‌ایکس» بوده است.
مواد و روش‏‌ها: این پژوهش از نوع طرح سری زمانی منقطع با تکرار چندگانۀ مداخله است که در دانشکده طب ایرانی (وابسته به دانشگاه علوم پزشکی ایران) انجام شد. از سال 1395 تا سال 1397 دانشجویان دکتری تخصصی طب ایرانی، که دوره کارورزی عرصه را می‌گذراندند، جامعه آماری این پژوهش قرار گرفتند. نمونه‏‌های پژوهش 20 نفر به روش سرشماری و در قالب چهار گروه 5 نفری وارد مطالعه شدند. به‌منظور تجزیه و تحلیل داده‌ها از آمار توصیفی و استنباطی متناسب با نرم‌افزار SPSS (نسخۀ 24) استفاده شد.
یافته‌ها: میانگین و انحراف معیار نمره‌های پایانی دانشجویان به‌تفکیک گروه متفاوت بود و نمره‌های پایانی هر چهار گروه با نمره‌های میان‌ترم آنان اختلافی معنادار (5/0 ≥ p) داشت. بر اساس اطلاعات به‌دست‌آمده رضایت کلی دانشجویان از ارزیابی به روش مینی‌سی‌ایکس در گروه اول با میانگین و انحراف معیار 0/000 ± 5/00 گروه دوم با میانگین و انحراف معیار 0/548 ± 4/40، گروه سوم با میانگین و انحراف معیار 2/191± 3/40 و گروه چهارم با میانگین و انحراف معیار 0/894.± 4/60 و در کل با میانگین و انحراف معیار 1/268± 4/35 محاسبه شد. بالاتر بودن این اعداد از میانگین متوسط پرسش‌نامه رضایت دانشجویان را از آزمون نشان می‌دهد؛ گروه اول بیشترین رضایت و گروه سوم کمترین رضایت را داشتند. همچنین، رضایت کلی استادان از ارزیابی به روش مینی‌سی‌ایکس با میانگین و انحراف معیار 1/345± 5/14 محاسبه شد و چون اعداد به‌دست‌آمده از میانگین متوسط پرسش‌نامه بالاتر بودند رضایت استادان را نیز از آزمون بیان می‌کرد.
نتیجه‌گیری: به‌سبب برقراری عدالت آموزشی و کاهش سوگیری ارزیابان به شیوه‌های سنتی، ارزیابی این آزمون موجب یادگیری مهارت‌های بالینی دانشجویان و افزایش رضایتمندی استادان، و به‌ویژه دانشجویان، از نحوه ارزشیابی شد.
     
نوع مطالعه: اصيل پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/6/6 | پذیرش: 1399/8/10 | انتشار: 1399/6/10
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML     Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:


حبیبی هنگامه، قصابی چورسی مهدی، قدس روشنک. آزمون مینی‌سی‌ایکس (mini-CEX) تجربه موفق آموزشی در ارزیابی مهارت‌های بالینی دانشجویان دکتری طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی ایران. مجله طب سنتي اسلام وايران. 1399; 11 (2)

URL: http://jiitm.ir/article-1-1259-fa.htmlدوره 11، شماره 2 - ( تابستان 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله طب سنتی اسلام و ایران Journal of Islamic and Iranian Traditional Medicine
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4240