[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه اثر تمرینات مقاومتی بر درصد چربی، عضله و نسبت دور کمر به دور لگن زنان جوان غیر ورزشکار سرد و گرم مزاج
زهرا حیدری، زهره امیرخانی*
چکیده:   (352 مشاهده)
مقدمه:  انتخاب و هدایت مناسب ورزشکار یکی از مزایای استعدادیابی است که موجب صرفه جویی های زیاد در مصرف منابع خواهد شد. تفاوت‌های فردی یکی از مهم‌ترین شاخص هایی است در در این امر نقش قابل ملاحظه‌ای دارد. تفاوت‌های فردی در طب ایرانی تحت عنوان مزاج به تفاوت‌های جسمی، فیزیولوژیکی و روانی می‌پردازد. بررسی نقش مزاج در تفاوت‌های فیزیولوژیکی طی یک دوره تمرینات مقاومتی در زنان غیر ورزشکار هدف این پژوهش می‌باشد.
مواد و روش‌ها: این تحقیق از نوع نیمه‌تجربی با طرح پیش از دوره و پس از دوره با دوگروه تجربی سرد‌مزاج و گرم‌مزاج بود. جامعه آماری در این تحقیق بانوان غیر ورزشکار جوان قرار گرفتند. نمونه های تحقیق توسط پرسشنامه استاندارد تعیین مزاج سلمان نژاد به دو گروه گرم مزاج (۱۲ نفر) و سرد مزاج (۱۲نفر) تقسیم شدند. شاخص‌های ترکیب بدن را در دو نوبت قبل از تمرینات مقاومتی و بعد از تمرینات مقاومتی اندازه‌گیری شد. پروتکل تمرینی که در آن عضلات سینه‌ای بزرگ، ذوزنقه‌ای، شکمی و عضلات اکستنسور و فلکسور رانی عضلات هدف قرار داشت. پس از جمع‌آوری و وارد کردن داده‌ها در محیط نرم‌افزار  SPSSنسخه ۲۱ داده‌های خام مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. آزمون فرضیه ها با سطح معنی‌داری ۰۵/۰≥P مورد آزمایش قرار گرفت.
یافته ها: یافته ها نشان داد تفاوت بین گروهی درصد عضله در یک دوره تمرین مقاومتی زنان جوان غیرورزشکار گرم و سرد مزاج معنی دار بود (۰۳/۰=P). تفاوت بین گروهی نسبت دور کمر به لگن در یک دوره تمرین مقاومتی زنان جوان غیرورزشکار گرم و سرد مزاج معنی‌دار نبود (۱۳/۰=P). تفاوت بین‌گروهی درصد چربی در یک دوره تمرین مقاومتی زنان جوان غیرفعال گرم و سرد مزاج معنی دار بود (۰۴/۰=P).
نتیجه گیری: افراد سرد مزاج در فعالیت های مقاومتی تغییرات فیزیولوژیکی در حوزه سلامت نسبت به افراد گرم مزاج شرایط بهتری دارند. لذا مزاج افراد را در عملکردهای ورزشی تندرستی و حرفه ای افراد می توان موثر دانست.
واژه‌های کلیدی: مزاج، شاخص‌های ترکیب بدن، تفاوت‌های فردی، تمرینات مقاومتی
     
نوع مطالعه: مروري | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1401/1/28 | پذیرش: 1401/1/10
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML     Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله طب سنتی اسلام و ایران Journal of Islamic and Iranian Traditional Medicine

Creative Commons License
This Journal is licensed under a Attribution-NonCommercial 4.0 International License

Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4410