:: دوره 9، شماره 1 - ( بهار 1397 ) ::
جلد 9 شماره 1 صفحات 45-37 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تأثیر عصارۀ هیدروالکلی ریزوم گیاه سُعد کوفی بر حافظه و یادگیری در رت‌های نر آلزایمری شده با استرپتوزوتوسین
سیما نصری*، محسن ناصری، مرتضی پیری، فائقه محمودی‌نیاد
چکیده:   (3750 مشاهده)
سابقه و هدف: بیماری آلزایمر یکی از مهم‌ترین بیماری‌های تحلیل‌برندۀ عصبی است که به‌دنبال تولید رادیکال‌های آزاد و استرس اکسیداتیو بروز می‌کند. مطالعات جدید نشان داده است که ترکیبات آنتی‌اکسیدانی اثر زیادی در تقویت حافظه و کنترل بیماری آلزایمر دارند. از آنجایی که گیاه سعد کوفی حاوی ترکیبات آنتی‌اکسیدانی است، بنابراین در این تحقیق اثرات عصارۀ هیدروالکلی ریزوم سعد کوفی بر سرعت یادگیری و بهبود حافظه در رت‌های آلزایمری مورد بررسی قرار گرفت.
مواد و روش‌ها: در این تحقیق، با تزریق استرپتوزوتوسین به داخل بطن‌های جانبی مغز رت، مدل مناسبی از آلزایمر نوع اسپورادیک ایجاد شد. ۴۹ سر موش صحرایی نر به ۷ گروه آزمایشی تقسیم شدند: گروه کنترل، شم، آلزایمری، آلزایمری + درمان با عصاره (دوز ۱۰۰ و ۲۰۰ میلی‌گرم بر کیلوگرم) و سالم + درمان با عصاره (دوز ۱۰۰ و ۲۰۰ میلی‌گرم بر کیلوگرم). گروه‌های درمانی، عصاره با دوزهای مختلف را به مدت ۲۱ روز دریافت کردند. میزان یادگیری و حافظه فضایی موش‌ها به ترتیب با روش‌های آزمون احترازی غیرفعال و آزمون ماز Y شکل ارزیابی شد.
یافته‌ها: در میزان تأخیر اولیه بین گروه، تفاوت معنی‌داری وجود نداشت (p>۰.۰۰۱). ولی تفاوت معنی‌دار در زمان تأخیر در حین عبور بین گروه آلزایمری با بقیه گروه‌ها مشاهده شد (p<۰.۰۰۱). در آزمون ماز Y شکل، تفاوت معنی‌داری بین گروه‌ها دیده نشد (p>۰.۰۰۱).
نتیجه‌گیری: نتایج حاصل از تحقیق حاضر نشان می‌دهد که تزریق داخل بطن‌های مغزی استرپتوزوتوسین در رت‌ها، سبب کاهش حافظه و یادگیری می‌شود و درمان رت‌ها با عصارۀ سعد کوفی می‌تواند سبب تقویت توانایی نگهداری اطلاعات در انبار حافظه و به یادآوری آنها شود.
واژه‌های کلیدی: آلزایمر، استرپتوزوتوسین، سعد کوفی، حافظه و یادگیری، شاتل باکس و ماز Yشکل
متن کامل [PDF 209 kb]   (1290 دریافت)    
نوع مطالعه: اصيل پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1396/3/10 | پذیرش: 1396/11/27


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 9، شماره 1 - ( بهار 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها