:: دوره 13، شماره 1 - ( بهار 1401 ) ::
جلد 13 شماره 1 صفحات 22-15 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسۀ اثر تمرینات مقاومتی بر درصد چربی، عضله و نسبت دور کمر به دور لگن زنان جوان غیرورزشکار سرد و گرم مزاج
زهرا حیدری، زهره امیرخانی*
چکیده:   (1336 مشاهده)
سابقه و هدف: انتخاب و هدایت مناسب ورزشکار یکی از مزایای استعدادیابی است که موجب صرفه‌جویی‌های زیاد در مصرف منابع خواهد شد. تفاوت‌های فردی یکی از مهم‌ترین شاخص‌‌‌هایی است که در این امر نقش قابل‌ملاحظه‌ای دارد. تفاوت‌های فردی در طب ایرانی تحت عنوان مزاج به تفاوت‌های جسمی، فیزیولوژیکی و روانی می‌پردازد. هدف این پژوهش بررسی نقش مزاج در تفاوت‌های فیزیولوژیکی طی یک دوره تمرینات مقاومتی در زنان غیرورزشکار است.
مواد و روش‏ها: این تحقیق از نوع نیمه‌تجربی با طرح پیش از دوره و پس از دوره با دو گروه تجربی سردمزاج و گرم‌مزاج بود. در این تحقیق بانوان غیرورزشکار جوان به‌عنوان جامعۀ آماری قرار گرفتند. نمونه‌های تحقیق توسط پرسشنامۀ استاندارد تعیین مزاج سلمان‌نژاد به دو گروه گرم‌مزاج (۱۲ نفر) و سردمزاج (۱۲ نفر) تقسیم شدند. شاخص‌های ترکیب بدن در دو نوبت قبل از تمرینات مقاومتی و بعد از تمرینات مقاومتی اندازه‌گیری شد. دستورالعمل تمرینی که در آن عضلات سینه‌ای بزرگ، ذوزنقه‌ای، شکمی و عضلات اکستنسور و فلکسور رانی عضلات هدف قرار داشت، پس از جمع‌آوری و واردکردن داده‌ها در محیط نرم‌افزار  SPSSنسخۀ ۲۱ داده‌های خام مورد تجزیه‌وتحلیل قرار گرفت. آزمون فرضیه‌ها با سطح معنی‌داری ۰۵/۰p مورد آزمایش قرار گرفت.
یافته‌ها: یافته‌ها نشان داد تفاوت بین‌گروهی درصد عضله در یک دورۀ تمرین مقاومتی زنان جوان غیرورزشکار گرم و سردمزاج معنی‌دار بود (۰۳/۰=p). تفاوت بین‌گروهی نسبت دور کمر به لگن در یک دورۀ تمرین مقاومتی زنان جوان غیرورزشکار گرم و سردمزاج معنی‌دار نبود (۱۳/۰=p). تفاوت بین گروهی درصد چربی در یک دورۀ تمرین مقاومتی زنان جوان غیرفعال گرم و سردمزاج معنی‌دار بود (۰۴/۰=p).

نتیجه‌گیری: افراد سردمزاج در فعالیت‌های مقاومتی تغییرات فیزیولوژیکی در حوزۀ سلامت نسبت به افراد گرم‌مزاج شرایط بهتری دارند؛ لذا مزاج افراد را در عملکردهای ورزشی تندرستی و حرفه‌ای افراد می‌توان مؤثر دانست.
 
واژه‌های کلیدی: مزاج، ترکیب بدن، تفاوت‌های فردی، تمرینات مقاومتی
متن کامل [PDF 236 kb]   (430 دریافت)    
نوع مطالعه: اصيل پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/11/9 | پذیرش: 1401/2/20


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 13، شماره 1 - ( بهار 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها