:: دوره 10، شماره 1 - ( بهار 1398 ) ::
جلد 10 شماره 1 صفحات 36-25 برگشت به فهرست نسخه ها
مروری بر توصیه‌های حفظ سلامت (حفظ الصحه) معده در پزشکی ایرانی
روشنک مکبری‌نژاد، الهام پارسا، محمود خدادوست، آرمین زارعیان، مرتضی مجاهدی*، فاطمه کارگر شریف آباد، زهرا گرجی، عاطفه سعیدی بروجنی
چکیده:   (4483 مشاهده)
 سابقه و هدف: امروزه مشکلات معده از شیوع بالایی برخوردارند. در طب ‌سنتی ایرانی با زیر بنای مزاج، توصیه ‏ها بر پایۀ اصلاح سبک زندگی است، تا با اصلاح سبک زندگی و بهبود آن سلامتی را حفظ کنیم.
مواد و روش‌ها: در این مطالعه از نوع مروری-کتابخانه‌ای، توصیه‌های حفظ سلامتی (حفظ الصحه) معده از منابع معتبر طب سنتی جمع‏ آوری شد. پس از جمع‌آوری و طبقه‌بندی داده‌ها، عواملی بیان شد که توجه به آن‌ها سبب حفظ سلامتی و پیشگیری از بیماری‌های معده می‌شود.
یافته‌ها: در طب ایرانی، سلامت معده جهت حفظ سلامت کل بدن، نقش کلیدی داشته و دستورات دقیقی برای حفظ سلامت آن ارایه شده است. زمان غذا خوردن، میزان غذا، نوع غذا، جویدن کافی غذا، فاصلۀ مناسب بین فعالیت بدنی و غذا، پرهیز از غذاخوردن در حالت روانی نامناسب، زمان نوشیدن آب از مهم‌ترین توصیه‌های طب سنتی ایرانی جهت حفظ سلامتی معده می‌باشد.
نتیجه‌گیری: با توجه به اینکه طب سنتی ایرانی نظر خاصی به معده و سلامتی آن دارد و توصیه‌های تغذیه‌ای فراوانی جهت سلامت معده ارائه کرده است که در طب مدرن کمتر به آن توجه شده و همچنین اهمیت نحوۀ تغذیه در سلامت انسان، رعایت توصیه‌های تغذیه‌ای مد نظر طب ایرانی می‌تواند در پیشگیری بسیاری از بیماری‌ها و خصوصاً بیماری‌های گوارشی مؤثر باشد. پیشنهاد می‌شود تأثیرگذاری تک‏تک توصیه‌های مدنظر منابع طب ایرانی در پژوهش‌های آینده بررسی شود تا امکان استفادۀ کاربردی از آن‌ها در نظام سلامت فراهم شود.
واژه‌های کلیدی: حفظ ‌الصحه، معده، مزاج، طب سنتی ایرانی
متن کامل [PDF 169 kb]   (1314 دریافت)    
نوع مطالعه: اصيل پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1397/12/12 | پذیرش: 1398/3/14


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 10، شماره 1 - ( بهار 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها