:: دوره 11، شماره 3 - ( پاييز 1399 ) ::
جلد 11 شماره 3 صفحات 236-225 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی میزان مصرف گیاهان دارویی و فرآورده‌های دارویی گیاهی در زمان شیوع کووید-‌19 در داوطلبان ایرانی
فرید دباغیان، مریم حسن‌پور، سامان معروفی‌زاده، علیرضا خوشدل، نفیسه حسینی‌یکتا، مهناز خانوی*
چکیده:   (1736 مشاهده)
سابقه و هدف: باتوجه به قدمت استفاده از گیاهان دارویی در پیشگیری و درمان بیماری‌های مختلف، هدف از انجام مطالعه حاضر، بررسی میزان مصرف گیاهان دارویی و داروهای طبیعی در زمان شیوع کووید- ۱۹ در ایران و ارتباط آن با عوامل دموگرافیک می‌باشد.
روش‌ها: این مطالعه مقطعی مبتنی‌بر وب بر‌روی ۲۹۸ فرد در ایران، از ۲۶ تا ۳۱ فروردین ۱۳۹۹ انجام شد. داده‌ها از طریق پرسش‌نامه آنلاین از طریق رسانه‌های اجتماعی مانند واتس‌آپ و تلگرام جمع‌آوری گردید. به‌منظور بررسی‌های آماری از مدل‌های رگرسیون لجستیک ساده و چندگانه استفاده و نتایج این روش‌ها به‌صورت نسبت شانس (OR) و فواصل اطمینان ۹۵ درصد (CI ۹۵ درصد) نشان داده شد.
یافته‌ها: میزان استفاده از گیاهان دارویی و داروهای طبیعی در این مطالعه برابر با ۳/۵۰ درصد بود. نتایج نشان داد افرادی که اعضای خانواده، دوستان و آشنایان آن‌ها به کووید-۱۹ مبتلا بودند (۹۶/۲ – ۰۱/۱ :CI ۹۵ درصد، ۷۲/۱=OR) بیشتر از سایرین از گیاهان دارویی و داروهای طبیعی استفاده می‌کردند. بیشترین میزان استفاده از گیاهان دارویی به‌ترتیب مربوط به گیاهان آویشن، زنجبیل، دارچین، بابونه و پونه‌کوهی بود.
نتیجه‌گیری: باتوجه به اعتماد و علاقه حداقل نیمی از مردم جامعه به استفاده از گیاهان دارویی و فرآورده‌های مرتبط به‌ویژه در پیشگیری و درمان کووید-۱۹، به‌منظور استفاده صحیح از این داروها در جامعه، اتخاذ سیاست‌هایی به‌منظور اطلاع‌رسانی صحیح در مورد نحوه مصرف، عوارض و تداخلات احتمالی و راه‌های کسب اطلاعات معتبر در زمینه گیاهان دارویی و داروهای طبیعی در زمان این بیماری ضروری به‌نظر می‌رسد.
واژه‌های کلیدی: COVID-19، SARS-CoV-2، گیاهان، دارویی، فرآورده‌های گیاهی
متن کامل [PDF 178 kb]   (439 دریافت)    
نوع مطالعه: اصيل پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/7/27 | پذیرش: 1399/11/28


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 11، شماره 3 - ( پاييز 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها