:: دوره 9، شماره 4 - ( زمستان 1397 ) ::
جلد 9 شماره 4 صفحات 321-332 برگشت به فهرست نسخه ها
مفهوم رطوبت و انواع آن در طب سنتی ایران
فاطمه حکیمی*، روشنک مکبری نژاد، اسماعیل ناظم، مرتضی مجاهدی، مژگان تن‌ساز، رسول چوپانی، رضا ایلخانی، مهشید چایچی رقیمی، پریسا جعفری، مینا موحد
چکیده:   (2069 مشاهده)
سابقه و هدف: واژه‌های رطب و یابس، رطوبت و یبوست از کلیدواژه‌های اصلی است کـه در تبیین کلیۀ شاخههای نظری اعم از امور طبیعیه، اسباب و علل، دلایل و علائم و شاخه‌های عملی طب که مربوط به پیشگیری و درمان است به‌کار رفته است. با وجود اهمیت چنین مبحثی، بخش مجزایی که به تبیین مفهوم آن پرداخته باشد، در متون طب سنتی ایران وجود ندارد. هدف از انجام این مطالعه، تبیین مفهوم رطوبت، انواع رطوبت و علائم ذکر شده برای اقسام رطوبت و نقش آن در تشخیص و درمان است.
مواد و روش‌‏ها: مطالعۀ حاضر، یک مطالعۀ مروری است. در این مطالعه کتب اصلی طب سنتی ایران با استفاده از نرم‏‌افزار جامع نور با کلیدواژه‌های تر، رطب و رطوبت بررسی شد. همچنین جهت بررسی نظرات محققین عصر حاضر در این خصوص، موتور جستجوهای Google Scholar, PubMed, Magiran, SID, Iran medex  با کلید‌واژه‌های Damp, Dampness, Humidity, Moistness, Moisture, Wet بررسی شد.
یافته‌ها: در متون طب سنتی ایران، رطوبت گاهی بر کیفیت و گاهی بر مادۀ رطب دلالت می‌کند. رطوبات به‌طور کلی در دو دستۀ رطوبات غیربدنی و بدنی قرار می‌گیرند. رطوبات بدنی را می‌توان بر اساس کیفیت رطوبت، ذات رطوبت، فعل رطوبت و محل آن در چهار دستۀ کلی قرار داد. بر اساس کیفیت رطوبت، فعلی که از رطوبت مورد نظر صادر می‌شود، متفاوت است.

بحث و نتیجه‌گیری: تبیین مفهوم رطوبت و شناخت انواع آن و علائم ناشی از آن‌ها، می‌تواند گامی در جهت ارتفاء سطح سلامت در کلیۀ مراحل پیشگیری، تشخیص و درمان باشد.
واژه‌های کلیدی: اخلاط، رطوبت، طب سنتی ایران، مزاج
متن کامل [PDF 205 kb]   (325 دریافت)    
نوع مطالعه: مروري | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۷/۱۰/۱۷ | پذیرش: ۱۳۹۸/۲/۲


XML   English Abstract   Printدوره 9، شماره 4 - ( زمستان 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها