:: دوره 9، شماره 1 - ( بهار 1397 ) ::
جلد 9 شماره 1 صفحات 36-25 برگشت به فهرست نسخه ها
تشخیص و درمان وبا از منظر حکمای طب ایرانی
سهیل نصری رودسری، محمود خدادوست، فرهنگ بابامحمودی، ابراهیم نصیری*
چکیده:   (9614 مشاهده)
سابقه و هدف: وبا از بیماری‌های عفونی واگیرداری است که در طول تاریخ مشکلات زیادی را برای جوامع انسانی به وجود آورده است و هنوز ریشه‌کن نشده و شاهد بروز همه‌گیری‌هایی از این بیماری در مناطق مختلف جهان و در کشورمان هستیم. هدف از این مطالعه تعیین ویژگی‌های تشخیصی و درمانی وبا از منظر حکمای طب ایرانی است.
مواد و روش‌ها: این تحقیق یک مطالعۀ مروری کتابخانه‌ای است که با بررسی متون و مقالات تاریخی طب ایرانی و طب رایج و همچنین بانک‌های اطلاعاتی همچون جهاد دانشگاهی SID, Noormags, ,Iran medex ,Irandoc, Google Scholar, PubMed صورت گرفته است.
یافته‌ها و نتیجه‌گیری: طب ایرانی که از پشتوانه غنی و منابع مکتوب به‌جا مانده از حکیمان بزرگی چون علی‌بن‏ ربن طبری، محمدبن‏ زکریای رازی، علی‌بن‏ عباس اهوازی، ابوعلی سینا، جرجانی، عقیلی علوی شیرازی و غیره برخوردار است، علت پیدایی "تب وبایی" را "تب‌هایی که از تباهی آب و هوا پدید می‌آیند"، بیان می‌کند. براساس نظرات حکمای طب ایرانی"تب وبایی" از تغییر و دگرگونی بد در حالت هوا و آب و آمیخته شدن بخارهای بد از درون زمین با هوا و ایجاد "هوای وبایی"به‏ وجود می‌آمد. علت به‌وجود آمدن هوای وبایی را عدم جابه‌جایی هوا در میان درختان و گورستان‌ها، وجود برکه‌های راکد و باتلاق‌های متعفن، ماندن کشتگان بی‌کفن و متعفن شدن آنها در پی جنگ‌ها و خونریزی‌ها و جنازه‌های بیماران وبایی، و تغییر مزاج فصول سال ذکر کرده‌اند. تب وبایی مورد اشاره حکمای ایرانی فراتر از بیماری وبایی بوده که ما امروزه می‌شناسیم و شامل چند بیماری واگیر از جمله وبا، طاعون، آبله و سرخک بوده است.
 
واژه‌های کلیدی: وبا، هوای وبایی، تب وبایی، طب ایرانی، طب سنتی
متن کامل [PDF 168 kb]   (2908 دریافت)    
نوع مطالعه: اصيل پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1396/11/7 | پذیرش: 1397/1/17


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 9، شماره 1 - ( بهار 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها