:: دوره 7، شماره 1 - ( بهار 1395 ) ::
جلد 7 شماره 1 صفحات 102-93 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تحقیقات انجام شده روی گیاه زرشک در پایگاه‌های اطلاعاتی تا سال 2013
حلیمه صادقی*، مریم اخوتی
چکیده:   (6223 مشاهده)

سابقه و هدف: بررسی برون‌داد علمی یکی از مهم‌ترین شاخص‌های پژوهش و تولید علم شناخته می‌شود. با توجه به اهمیت گیاه زرشک در طب سنتی و جدید، این پژوهش به منظور بررسی تحقیقات انجام شده روی گیاه دارویی زرشک در پایگاه‌های اطلاعاتی معتبر  تا سال۲۰۱۳ انجام گرفت.

مواد و روش‌ها: پژوهش توصیفی تحلیلی است که در آن  مدارک نمایه شده در دو پایگاه اطلاعاتی Web of Science و Scopus توسط نرم‏افزارهای تحلیل‌گر دو سایت تجزیه و تحلیل شد. همچنین برای تعیین ارتباط بین مشارکت علمی و تعداد استناد، ضریب همبستگی پیرسون، محاسبه شد.

یافته‌ها: ۸۰۳ رکورد از پایگاه Web of Science و ۱۲۷۸ رکورد از Scopus بازیابی شد. پرکارترین نویسنده در دو پایگاه Karimov, A بود. مجله " Khimiya prirodnykh soedinenii" با ۲۶ مقاله در Web of Science و Khimiya prirodnykh soedinenii"  با ۴۴ مقاله مهم‌ترین مجله شناخته شد. "دانشگاه علوم چین" در Web of Science (۲۸ مقاله) و دانشگاه کانکتیکات آمریکا (۲۴ مقاله) در Scopus از نظر تولید علم در رتبه اول قرار دارند. بیشترین تولیدات علمی در دو پایگاه متعلق به کشور آمریکا و موضوع غالب در حوزه علوم پزشکی، در  Web of Scienceداروسازی و در اسکوپوس پزشکی داخلی بوده است. رابطه معناداری بین تعداد نویسندگان و تعداد استناد دریافتی مدارک تولید شده در زمینه زرشک وجود نداشت.

نتیجه‌گیری: در این تحقیق مجلات مهم، نویسندگان پرکار، مؤسسه‌های فعال و کشورهای پیشرو در زمینه زرشک مشخص شدند که الگوی مناسبی برای پژوهشگران این حوزه در داخل کشور و خارج کشور جهت ارتقای سطح کیفی و کمی تحقیقات است.

واژه‌های کلیدی: تولیدات علمی، زرشک، اسکوپوس، وب آو ساینس.
متن کامل [PDF 2995 kb]   (2501 دریافت)    
نوع مطالعه: اصيل پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1394/1/26 | پذیرش: 1394/11/5


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 7، شماره 1 - ( بهار 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها