:: دوره 7، شماره 1 - ( بهار 1395 ) ::
جلد 7 شماره 1 صفحات 85-92 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی اتنوباتنی منتخبی از گیاهان دارویی شهرستان فسا در استان فارس
الهام حاتمی*، مریم زاهدی فر
چکیده:   (4856 مشاهده)

سابقه و هدف: امروزه گیاهان دارویی با توجه به جایگاه ویژه‌ای که در بهداشت و سلامت جامعه دارند همواره مورد توجه مراکز علمی و تحقیقاتی هستند. طب سنتی و اتنوباتنی دو موضوع مورد توجه در بسیاری از کشورهای جهان از جمله ایران هستند که با به دست آوردن اطلاعات از افراد بومی یک منطقه به دست می‌آید. در چند سال اخیر پژوهشگران کشور مطالعاتی را در زمینه شناسایی، معرفی و نحوه مصرف گیاهان دارویی و معطر مناطق مختلف انجام داده‌اند. لذا این تحقیق روی گیاهان داروئی شهرستان فسا در استان فارس انجام گرفت.

مواد و روش‌ها: این بررسی با روش پیمایش‌های صحرایی، باورها و اطلاعات مردمی، شناسایی، دسته‌بندی و معرفی این گیاهان صورت گرفته است. برای هر گونه گیاهی، نام علمی، نام محلی، اندام مورد استفاده، خاصیت درمانی رایج، فرم تهیه و مصرف داروی گیاهی تدوین شد.

نتیجه‌گیری: گیاهان مذکور عمدتاً در درمان بیماری‌های گوارشی و اعصاب توسط افراد بومی مورد استفاده قرار می‌گرفتند. نتایج این تحقیق نشان می‌دهد که تعداد زیادی از گیاهان منطقه دارویی و با ارزش اقتصادی هستند و این امر لزوم توجه بیشتر مردم و مسئولین منابع طبیعی را به حفظ و جلوگیری از انقراض برخی از گونه‌های گیاهی این منطقه بیش از پیش ضروری می‌نماید.

واژه‌های کلیدی: گیاهان دارویی، اتنوباتنی، شهرستان فسا.
متن کامل [PDF 2259 kb]   (2887 دریافت)    
نوع مطالعه: اصيل پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1393/8/15 | پذیرش: 1394/11/9


XML   English Abstract   Printدوره 7، شماره 1 - ( بهار 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها