:: دوره 7، شماره 1 - ( بهار 1395 ) ::
جلد 7 شماره 1 صفحات 59-66 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی میزان آگاهی و رضایتمندی از موارد استفاده از حجامت، کرمانشاه سال 1392
اعظم شریفی، جهانگیر رضایی، خلیل مرادی، افشین الماسی، لادن ابراهیم پوریان، روح انگیز نوروزی نیا*
چکیده:   (5267 مشاهده)

سابقه و هدف: حجامت یکی از شاخه‌های طب مکمل برای درمان و پیشگیری از بیماری است که با توجه به افزایش رویکرد جامعه به انجام حجامت، این پژوهش با هدف تعیین میزان آگاهی از موارد استفاده از حجامت و میزان رضایتمندی افراد مراجعه کننده به مراکز حجامت کرمانشاه در سال ۱۳۹۲ انجام گرفت.

مواد و روش‌ها: در این پژوهش مقطعی،  تعداد ۲۷۰ نفر از مراجعین به مراکز حجامت در شهر کرمانشاه ، با در نظر گرفتن معیارهای ورود و با روش نمونه‌گیری در دسترس مورد بررسی قرار گرفتند. ابزار گردآوری داده‌ها پرسشنامه‌ای پژوهشگر ساخته، روا و پایا ، با تعداد ۳۰ پرسش در ۳ حیطه شامل موارد استفاده، آداب حجامت و رضایتمندی بود. داده‌ها با استفاده از نرم افزار spss۱۸ و روش‌های آماری توصیفی و تحلیلی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

یافته‌ها: میانگین سنی افراد مورد بررسی ۶.۶+۵۴،۴ سال بود. ۷۱.۵ درصد نمونه‌ها را مردان و ۲۸.۵ درصد را زنان تشکیل می‌داد که در ۸۱ درصد از موارد سطح سواد کمتر از دیپلم داشتند. مراقبت‌های قبل و بعد از حجامت در حد مطلوب نبود و ۸۰/۴ درصد افراد آگاهی ضعیف تا متوسطی در این باره داشتند. اما میزان رضایتمندی افراد از سودمندی حجامت در بیش از ۸۴ درصد موارد، متوسط به بالا بود. همچنین بین آگاهی و رضایتمندی ارتباط آماری معناداری یافت نشد. در حالی که با افزایش سن میزان آگاهی کاهش نشان داد (p<۰.۰۰۱ ).  
بحث و نتیجه‌گیری: با توجه به ناکافی بودن آگاهی در خصوص موارد استفاده و آداب حجامت، توصیه می‌شود ضمن آموزش عامه مردم توسط افراد متبحر در مورد آداب و نیز موارد استفاده حجامت، تحقیقات جامعی در زمینه میزان اثربخشی آن در بیماری‌های مختلف انجام گیرد

واژه‌های کلیدی: آگاهی، حجامت، رضایتمندی، طب مکمل.
متن کامل [PDF 2724 kb]   (1168 دریافت)    
نوع مطالعه: اصيل پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1394/2/14 | پذیرش: 1394/11/26


XML   English Abstract   Printدوره 7، شماره 1 - ( بهار 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها