:: دوره 6، شماره 4 - ( زمستان 1394 ) ::
جلد 6 شماره 4 صفحات 346-338 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تطبیقی کاربردهای درمانی سداب و کاسنی در احادیث و روایات ، اشعار فارسی و پژوهش‌های معاصر
منصوره معینی، اکبر کلاهدوزان*
چکیده:   (6919 مشاهده)

سابقه و هدف: توجه به اهمیت کاربرد درمانی گیاهان در برخی از احادیث نبوی و روایات امامان معصوم (ع) آشکار است. میراث ادبی ایران نیز که متأثر از فرهنگ اسلامی و سنت‌ها و باورهای مردمی است، اهمیت و رواج این باورها را در ایران زمین نشان می‌دهد. هدف این گفتار بررسی تطبیقی خواص درمانی دو گیاه «سداب» و «کاسنی» از منظر احادیث، اشعار و پژوهش‌های پزشکی معاصر است.
مواد و روش‌ها: این پژوهش به روش کتابخانه‌ای در سه مرحله انجام گرفت: نخست کاربردهای درمانی «سداب» و «کاسنی» براساس احادیث و روایات متعبر شیعه بررسی شد. سپس کاربردهای همسان آن در متون ادب فارسی جستجو شد و در مرحله سوم این کاربردها از رهگذر دانش جدید نیز مورد توجه قرار گرفت. برخی از کاربردهای درمانی گیاه سداب که مورد این بررسی تطبیقی قرار گرفته‌اند عبارت‌اند از: درمان دبیله و ذات الجنب، خاصیت ضدباروری، درمان امراض دماغی، خواص درمانی گیاه کاسنی که از همین دیدگاه بررسی شده‌اند عبارت‌اند از: کاهش التهاب و تب، اعتدال مزاج درمان نارسایی‌های کبدی.
 نتیجه‌گیری: پژوهش‌های معاصر پزشکی، کاربردهای درمانی «سداب» و«کاسنی» را که در احادیث و روایات و اشعار فارسی، مطرح شده‌اند، تأیید می‌کنند این بررسی تطبیقی بیانگر ژرفای کلام بزرگان دین و ارزش نهفته در باورهای طب اسلامی است که در آیینه ادبیات ایران نمایان است و اهمیت این‌گونه بررسی‌های تطبیقی میان دانش جدید و فرهنگ کهن را نشان می‌دهد.

واژه‌های کلیدی: سداب، کاسنی، حکمت پزشکی، دبیله، ذات الجنب .
متن کامل [PDF 206 kb]   (3539 دریافت)    
نوع مطالعه: مروري | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1394/12/2 | پذیرش: 1394/12/2


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 6، شماره 4 - ( زمستان 1394 ) برگشت به فهرست نسخه ها