:: دوره 5، شماره 3 - ( پاييز 1393 ) ::
جلد 5 شماره 3 صفحات 227-229 برگشت به فهرست نسخه ها
گیاهان دارویی مؤثر در درمان بیماری‌های کلیه و مجاری ادراری از دیدگاه طب اسلامی
شبنم محمدی*، حجت الاسلام والمسلمین احمد آقایی زاده ترابی
چکیده:   (26123 مشاهده)

سابقه و هدف: با بررسی احادیث پزشکی معصومین (ع)، گیاهان دارویی شفابخشی برای پیشگیری و درمان بیماری‌ها پیشنهاد می‌شود که امروزه اثربخشی آنها در پیشگیری و درمان بیماری‌ها به اثبات رسیده است. در این مقاله گیاهان دارویی که دربارۀ درمان بیماری‌های کلیه، مثانه و مجاری ادراری در احادیث پزشکی ذکر شده است، معرفی می‌کنیم.
مواد و روش‌ها:
به این منظور با جستجو در کتب معتبر حدیث، گیاهان دارویی مؤثر در بیماری‌های کلیه، مثانه و اختلالات ادراری را در قالب یک مقاله تنظیم کردیم.
یافته‌ها: مصرف گیاهانی همچون سیاه‌دانه، قزنفل، کندر سفید و یا ترب برای اختلالات ادراری توصیه شده است. به‌علاوه مخلوطی از زعفران، عاقرقرحا، هل، سنبل، شاه‌دانه، خربق سفید، فلفل سفید و عسل برای رفع سنگ مثانه مفید ذکر شده است. تجویز گیاهانی همچون هلیله، بلیله، فلفل، دارچین، زنجبیل، شقایق، بادیان و قسط نیز برای درمان سنگ مثانه توصیه شده است.
نتیجه‌گیری: دستورالعمل‌هایی که در این مقاله درباره پیشگیری و درمان بیماری‌های کلیوی و مجاری ادراری از گنجینه‌های ارزشمند طب اسلامی گردآوری شده است، برگرفته از گیاهان دارویی بوده که عوارض داروهای شیمیایی نداشته و به‌راحتی دردسترس هستند.

واژه‌های کلیدی: کلیه، مثانه، حدیث، روایت، مجاری ادراری
متن کامل [PDF 247 kb]   (71700 دریافت)    
نوع مطالعه: اصيل پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1393/11/21 | پذیرش: 1393/11/21 | انتشار: 1393/11/21


XML   English Abstract   Printدوره 5، شماره 3 - ( پاييز 1393 ) برگشت به فهرست نسخه ها