:: دوره 3، شماره 4 - ( زمستان 1391 ) ::
جلد 3 شماره 4 صفحات 434-425 برگشت به فهرست نسخه ها
دلایل ضعف نیروی جنسی مردان و توصیه های غذایی آن در طب سنتی ایران
اسماعیل ناظم، اشرف الدین گوشه گیر، فاطمه نجات بخش*، محمد مهدی اصفهانی، علیرضا نیکبخت نصرآبادی
چکیده:   (90801 مشاهده)

اختلال عملکرد جنسی مردان دارای شیوع بالایی می‌باشد و در آمریکا در مردان ۷۰-۴۰ سال ۵۲% گزارش شده است. این اختلال شامل بی‌میلی جنسی، اختلال نعوظ، عدم وجود لذت جنسی، عدم وجود ارگاسم (اوج لذت جنسی) و انزال زودرس می‌باشد. در طب کلاسیک و نیز طب سنتی ایران علل اختلال عملکرد جنسی و درمان‌های هر یک بیان شده است.
نکته قابل توجه در منابع طب سنتی ایران، توجه طبیبان ایرانی به امر تغذیه در درمان بیماری‌هاست. در این بیماری نیز در مورد هر علت توصیه‌های غذایی آن بیان شده است.
هدف از این مطالعه بیان علل این مشکل و نیز بیان انواع غذاهای توصیه شده در برطرف کردن این مشکل است. برای دستیابی به این هدف، این مطالعه به روش مروری سیستماتیک و با بررسی منابع معتبر و اصلی طب سنتی ایران و مشخص کردن اشتراکات، اختلافات و افتراقات و سپس تجزیه و تحلیل محتوایی این مطالب انجام گرفت.
در این بررسی مشخص شد که ضعف نیروی جنسی مردان از دیدگاه طب سنتی ایران دارای دو علت عمده جسمی و روحی می‌باشد. علل جسمی خود شامل ده مورد می‌باشند که عبارتند از کم بودن حجم مایع منی، وجود ضعف مغز، قلب، کبد، معده، کلیه، کم بودن حدت منی و فقدان لذع آن و سکون منی، ترک نزدیکی به مدت طولانی، کم بودن نفخ عروقی، ضعف و یا فلج اعصاب آلت تناسلی. در زیر هر علت نیز علائم و درمان‌های غذایی و دارویی هر یک بیان شده است که در این مطالعه به درمان‌های غذایی پرداخته شده است.

واژه‌های کلیدی: اختلال عملکرد جنسی مردان، تغذیه، طب سنتی ایران
متن کامل [PDF 343 kb]   (51768 دریافت)    
نوع مطالعه: اصيل پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1391/7/2 | پذیرش: 1391/9/15


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 3، شماره 4 - ( زمستان 1391 ) برگشت به فهرست نسخه ها