:: دوره 14، شماره 2 - ( تابستان 1402 ) ::
جلد 14 شماره 2 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر استنشاق رایحۀ بادرنجبویه بر میزان اضطراب و پارامترهای فیزیولوژیک بیماران تحت آنژیوگرافی عروق کرونر: یک کارآزمایی بالینی تصادفی
مهدی زاهدی ، مهین طاطاری ، سید مهران حسینی ، مرضیه شهریاری ، فاطمه کلنگی*
چکیده:   (358 مشاهده)
 سابقه و هدف: اضطراب یکی از مهم‌ترین مشکلات بیماران کاندید آنژیوگرافی عروق کرونر است. این مطالعه با هدف تعیین تأثیر رایحۀ بادرنجبویه بر میزان اضطراب و پارامترهای فیزیولوژیک بیماران تحت آنژیوگرافی عروق کرونر انجام شد.
مواد و روش‌ها: این مطالعه به‌صورت یک کارآزمایی بالینی تصادفی‌شده با گروه کنترل، بر روی ۷۲ بیمار بستری در آنژیوگرافی بیمارستان امیرالمؤمنین کردکوی در سال ۱۴۰۰ انجام شد. در گروه مداخله از رایحه‌درمانی با اسانس بادرنجبویه و در گروه کنترل از آب مقطر استفاده شد. نمونه‌ها به‌صورت در دسترس انتخاب و به روش تصادفی ساده به دو گروه مداخله (۳۶=n) و کنترل (۳۶=n) تخصیص داده شدند. داده‌ها در سه نوبت از طریق پرسشنامۀ اضطراب اسپیلبرگر (Speilberger) و سنجش متغیرهای همودینامیک بیماران یک ‌بار قبل از مواجهه، دقیقۀ سوم و دقیقۀ بیستم از شروع مداخله اندازه‌گیری شد. داده‌ها با نرم‌افزار ۱۸ SPSS با آزمون تی مستقل، من‏ویتنی (Mann-Whitney U test)، کای اسکوئر (Chi-Square) و آزمون دقیق فیشر در سطح معنا‏داری ۰/۰۵ تحلیل شد.
یافته‌ها: میانگین تغییر تعداد ضربان قلب ۲۰ دقیقه بعد از مداخله، در گروه مداخله به‌طور معنا‏داری کمتر از گروه کنترل بود (۰/۰۰۱=p). میانگین تغییر تعداد تنفس نیز در گروه مداخله ۲۰ دقیقه بعد از مداخله به‌طور معنا‏داری بیشتر از گروه کنترل بود (۰/۰۲=p). میانگین تغییرات اضطراب در گروه مداخله کمتر از گروه کنترل بود، اما این تفاوت معنا‏دار نبود بااین‌حال تمایل به معنا‏دارشدن داشت (۰/۰۶۳=p).
 
نتیجه‌گیری: نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که رایحه‌درمانی میتواند باعث کاهش اضطراب بیماران قبل از آنژیوگرافی به‌عنوان یک مداخلۀ مراقبتی جایگزین و ایمن پیشنهاد شود.
 
 
واژه‌های کلیدی: بادرنجبویه، رایحه‌درمانی، آنژیوگرافی، اضطراب
متن کامل [PDF 734 kb]   (159 دریافت)    
نوع مطالعه: اصيل پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1402/2/6 | پذیرش: 1402/5/10


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 14، شماره 2 - ( تابستان 1402 ) برگشت به فهرست نسخه ها