:: دوره 14، شماره 1 - ( بهار 1402 ) ::
جلد 14 شماره 1 صفحات 28-19 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی رابطۀ نگرش و دانش جنسی با مزاج و میزان فعالیت بدنی افراد متأهل جوان ساکن مشهد
سید محمد سالاری ، معرفت سیاه‌کوهیان ، سعید واحدی*
چکیده:   (853 مشاهده)
سابقه و هدف: نگرش و دانش جنسی از عوامل مهم در روابط زناشویی است که تابع عواملی می‌باشد. یکی از این عوامل، سبک زندگی است که مزاج افراد در آن مؤثر است و خود تابع حالات روانی می‌باشد. علاوه بر آن، فعالیت بدنی خود می‌تواند بر روش زندگی تأثیرگذار باشد. هدف این پژوهش بررسی رابطۀ نگرش و دانش جنسی با مزاج و میزان فعالیت بدنی بود.
مواد و روش‏‌ها: این پژوهش از نوع روش توصیفی‌ـ‌ مقایسه‌ای بود که به بررسی ارتباط نگرش و دانش جنسی با مزاج (گرم، سرد، مرطوب و خشک) و میزان فعالیت بدنی در متأهلان جوان غیرورزشکار پرداخت. حجم نمونه ۲۸۵ نفر و شامل دو گروه دوبخشی گرم و سردمزاج، و مرطوب و خشک‌مزاج بود. طبقه‌بندی مزاج آزمودنی‌ها با پرسشنامۀ تشخیص مزاج و به‏صورت طبقه‌ای انجام شد. همچنین دانش و نگرش جنسی آزمودنی‌ها با پرسشنامۀ SKAS و میزان سطح فعالیت بدنی با پرسشنامۀ بک ارزیابی شد. با توجه به طبیعی‌بودن توزیع داده‌ها، همبستگی متغیرها توسط آزمون پیرسون بررسی شد.
یافته‌ها: براساس نتایج به‌دست‌آمده، همبستگی معنادار مثبتی بین گرمی و سردی مزاج و نگرش جنسی (۰/۰۰۰۱=p) و همچنین دانش جنسی
 (۰/۰۰۰۰۱
=p) و خشکی و تری مزاج و نگرش جنسی (۰/۰۰۰۱=p) و همچنین میزان فعالیت بدنی و نگرش جنسی (۰/۰۰۵=p) دیده شد، درحالی‌که همبستگی معنی‌داری بین دانش جنسی و رطوبت و خشکی مزاج (۰/۰۵<p) مشاهده نشد. همچنین بین میزان فعالیت بدنی و دانش جنسی همبستگی معنی‌داری (۰/۰۵>p) مشاهده نشد.

نتیجه‌گیری: مزاج افراد و میزان فعالیت بدنی آنها می‌تواند در افزایش دانش و نگرش جنسی مؤثر باشد؛ به‌گونه‌ای که هر چه نمرۀ گرمی و خشکی مزاج و میزان فعالیت بدنی فرد بیشتر باشد، به افزایش دانش و نگرش جنسی او کمک می‌کند.
 
واژه‌های کلیدی: مزاج، تفاوت‌های فردی، طب ایرانی
متن کامل [PDF 451 kb]   (354 دریافت)    
نوع مطالعه: اصيل پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1401/12/20 | پذیرش: 1402/2/31


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 14، شماره 1 - ( بهار 1402 ) برگشت به فهرست نسخه ها