:: دوره 14، شماره 1 - ( بهار 1402 ) ::
جلد 14 شماره 1 صفحات 10-1 برگشت به فهرست نسخه ها
ترکیبات طبیعی در درمان بیماری کبد چرب غیرالکلی: یک مطالعۀ مروری
کوروش قنادی ، مهدی محمدیان امیری ، علی‌اصغر منوچهری ، محمد درویشی* ، ندا دستیار ، مهدیه احمدی ، صابر عباس‌زاده
چکیده:   (654 مشاهده)
سابقه و هدف: بیماری کبد چرب وضعیتی است که در آن تری‌گلیسیرید در سلول‌های کبدی، بدون سابقۀ مصرف الکل تجمع پیدا می‌کند که همین امر یکی از علل اصلی سیروز کریپتوژنیک و بیماری مزمن کبد است. در حال حاضر برای این بیماری هیچ‌گونه درمان قطعی به‌جز تغییر سبک زندگی وجود ندارد. با وجود این، پیشرفت‏‌های پزشکی، آنتی‌اکسیدان‌تراپی و استفاده از داروهای گیاهی به‌دلیل در دسترس‌بودن، تأثیرات زیادی در بهبود استئاتوز و التهاب دارند. بنابراین داروهای گیاهی برای مدیریت مؤثر این بیماری بسیار کاربردی به‌نظر می‏‌رسند. لذا در مطالعۀ حاضر به‌دلیل شیوع قابل‌توجه این بیماری سعی شده است درمان‌های مکمل کبد چرب غیرالکلی بررسی و گزارش شود.
مواد و روش‌‏ها: به‌منظور جست‌وجو، از مقالات انگلیسی و فارسی با واژه‏‌های کلیدی کبد، داروهای گیاهی، کبد چرب غیرالکلی، آنتی‌اکسیدان با عملگرهای بولی AND, OR از ژانویۀ ۲۰۱۶ تا پایان فوریۀ ۲۰۲۱ استفاده شد. مقالات چاپ‌شده در بانک‌های اطلاعاتی بین‌المللی Cochrane, PubMed, Scopus, Science Direct, Embase و SID جست‌وجو شدند. در ابتدا تعداد ۳۶ مقاله جست‌وجو شد که تعداد ۹ مقاله با عدم ارتباط موضوعی و نتایج حذف شدند و نهایتاً ۲۷ مقاله وارد روند مطالعه شد.
یافته‌‏ها: در این مطالعه مشخص شد که گیاهان دارویی از طریق مکانیسم‌های متعددی مانند افزایش متابولیسم چربی‌ها، افزایش سنتز اسیدهای صفراوی، کاهش استرس اکسیداتیو و التهاب، در بهبود بیماری کبد چرب غیرالکلی نقش ایفا می‌کنند.

نتیجه‌گیری: پلی‌فنول‌ها و آنتی‌اکسیدان‌های گیاهی به‌دلیل داشتن خاصیت آنتی‌اکسیدانی، اثرات درمانی و حفاظتی قادرند به‌عنوان دارو برای جلوگیری از استئاتوز کبد استفاده شوند. نتایج مطالعۀ حاضر نشان می‌دهد که ترکیبات گیاهی با مکانیسم‌های متعدد بیوشیمیایی توانایی تأثیر بر پاتوژنز کبد چرب غیرالکلی را دارند؛ لذا انجام تحقیقات بیشتر در این زمینه پیشنهاد می‌شود.
 
واژه‌های کلیدی: کبد، بیماری‌ مزمن، آنتی‌اکسیدانت‌‌ها، گیاهان دارویی
متن کامل [PDF 364 kb]   (289 دریافت)    
نوع مطالعه: مروري | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1401/9/26 | پذیرش: 1402/2/5


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 14، شماره 1 - ( بهار 1402 ) برگشت به فهرست نسخه ها