:: دوره 13، شماره 1 - ( بهار 1401 ) ::
جلد 13 شماره 1 صفحات 14-3 برگشت به فهرست نسخه ها
مطالعۀ حیوانی ارزیابی کاربرد روغن دانۀ کدو به‌صورت موضعی و داخل بینی بر اثربخشی بیهوشی حاصل از تزریق عضلانی کتامین- زایلازین
فاطمه لاری، سروش محیط مافی*، زهره عبدالملکی
چکیده:   (734 مشاهده)
سابقه و هدف: طبق متون طب ایرانی، روغن کدو به‌عنوان قطرۀ بینی برای بی‌خوابی پیشنهاد شده است، اما اثرات خواب‌آوری روغن دانۀ کدو با وجود توجه طب سنتی و استفادۀ عموم کمتر بررسی شده است. هدف از انجام این تحقیق ارزیابی بالینی تأثیر موضعی روغن دانۀ کدو بر بیهوشی خرگوش سفید نیوزیلندی و بررسی خواص ضددردی و خواب‌آوری آن است. در این پژوهش قصد داریم در کنار داروی بیهوشی شیمیایی از دارویی استفاده کنیم که اثربخشی را بیشتر کرده و عوارض قابل‌توجهی نداشته باشد و نیاز به دوز بالای داروی بیهوشی را مرتفع کند.
مواد و روش‌ها: بدین منظور تعداد ۲۵ سر خرگوش سفید نیوزیلندی بالغ به‌طور تصادفی به ۵ گروه پنج‌تایی تقسیم شدند و هر ۵ گروه کتامین- زایلازین دریافت کردند. گروه اول فقط با دستورالعمل بیهوشی کتامین- زایلازین ‌بیهوش شدند. یک ساعت پیش از دریافت دستورالعمل بیهوشی، گروه دوم روغن دانۀ کدو را به‌صورت چکاندن ۲ قطره در یک بینی و گروه چهارم به‌صورت چکاندن ۲ قطره در هر دو سوراخ بینی دریافت کردند؛ همچنین گروه سوم ۱۰ قطره روغن دانۀ کدو را در قسمت پوست داخلی غضروف بلند یک گوش و گروه پنجم ۱۰ قطره روغن دانۀ کدو را در قسمت پوست داخلی غضروف بلند هر دو گوش به‌صورت کاربرد موضعی دریافت کردند.
یافته‌ها: در تحلیل آنالیز واریانس (ANOVA) اختلاف معنی‌داری بین متوسط مدت خواب در گروه‌های آزمایش و کنترل وجود داشت و بین متوسط مدت بی‌دردی در گروه کنترل با گروه آزمایش ۳ اختلاف معنی‌داری وجود داشت. در همۀ گروه‌ها هیچ‌یک از علائم حیاتی نگران‌کننده نبود و همه در بازۀ موردتأیید حین بیهوشی خرگوش قرار داشتند.
نتیجه‌گیری: نتایج نشان داد که استفاده از روغن دانۀ کدو در دستورالعمل بیهوشی کتامین- زایلازین به‌طور معنی‌داری باعث افزایش جزء خواب‌آوری و جزء بی‌دردی بیهوشی شده است.
واژه‌های کلیدی: دانۀ کدو، بیهوشی، کتامین، زایلازین، خرگوش، تریپتوفان
متن کامل [PDF 294 kb]   (180 دریافت)    
نوع مطالعه: اصيل پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/11/23 | پذیرش: 1401/2/20


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 13، شماره 1 - ( بهار 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها