:: دوره 12، شماره 4 - ( زمستان 1400 ) ::
جلد 12 شماره 4 صفحات 312-293 برگشت به فهرست نسخه ها
معرفی شمس‌الدین محمد جیلانی و بررسی ساختاری و محتوایی کتاب قرابادین نگاشتۀ او
فروغ بدرلو، فرزانه غفاری، آرمان زرگران*
چکیده:   (864 مشاهده)
سابقه و هدف: قرابادین‌‏ها یا ادویۀ مرکب، جزء منابع مهم و ارزشمند دارویی تألیف‌شده در تاریخ پزشکی ایران هستند. در همین راستا، هدف تحقیق حاضر معرفی و بررسی ساختاری و محتوایی قرابادین شمس‌الدین محمد جیلانی به‌عنوان یکی از این قرابادین‌‏هاست.
مواد و روش‌‏ها: در این مطالعۀ مروری و کتابخانه‌ای، زندگی‌نامه شمس‌‏الدین محمد جیلانی با استفاده از منابع دست‌اول و نسخ خطی مورد بررسی قرار گرفته، سپس با مراجعه به متن قرابادین جیلانی، سعی در بررسی ساختاری و محتوایی آن شده است.
یافته‌‏ها: شمس‌‏الدین محمد جیلانی از جمله پزشکان عصر صفوی بوده که به هند مهاجرت کرده است. او علاوه بر قرابادین مذکور کتابی در ادویۀ مفرده و شرحی بر کتاب غنی و منی ابومنصور حسین‏‌بن‌‏نوح قمری بخاری داشته است. طبق اظهارات شمس‌الدین محمد جیلانی در قرابادین مذکور، او قرص کافور، قرص لمن یبول فی الفراش (قرص شب‌ادراری) و شیاف بریومای را برای اولین بار ساخته است.
نتیجه‌گیری: این قرابادین با توجه به منابع و مراجع دست‌اول مورد استفاده و غنای آنها، از ارزش و اعتبار علمی بسیاری در تاریخ داروسازی برخوردار است.
واژه‌های کلیدی: طب ایرانی، قرابادین، عصر صفوی
متن کامل [PDF 538 kb]   (521 دریافت)    
نوع مطالعه: اصيل پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/2/23 | پذیرش: 1400/11/10


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 12، شماره 4 - ( زمستان 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها