:: دوره 11، شماره 3 - ( پاييز 1399 ) ::
جلد 11 شماره 3 صفحات 287-294 برگشت به فهرست نسخه ها
روش دکتر عبدالله خان احمدیه در درمان بیماران، تلفیقی از طب سنتی و طب رایج
روشنک مکبری‌نژاد، الهام اختری*
چکیده:   (785 مشاهده)
سابقه و هدف: از میان اساتید برجسته‏ای که در دارالفنون آموزش دیده‏اند مشهورترینشان در حوزه درمان با طب تلفیقی (طب مدرن و طب سنتی) عبدالله خان احمدیه است. وی در سال 1294 خورشیدی از دارالفنون فارغ‏التحصیل شده است. آنچه که این پزشک به نام تاریخ معاصر را مورد توجه دانشکده‏های طب سنتی در حال حاضر قرار داده است، نحوه شرح‌حال‌گیری ایشان و برخورد قدم‌به‌قدم بالینی تا درمان بیمار است. هدف از این مطالعه بررسی روش درمان و نحوه گزارش‌گیری دکتر احمدیه است.
روش کار: این مطالعه به‌روش کتابخانه‏ای انجام شده است و یادداشت‏های در دسترس دکتر احمدیه را مورد بررسی قرار داده است. بخشی از این نسخه‏ها و یادداشت‏ها در یک فایل کامپیوتری توسط مرحوم استاد اصفهانی جمع‌آوری شده است و بخش دیگر در کتاب راز درمان به چاپ رسیده است.
یافته‌ها: دکتر عبدالله خان احمدیه در روال شرح‌حال‌گیری توجهی عمیق به حالت‌های چهره، زبان و گوارش بیمار داشته است. آنچه که در یادداشت‌های ایشان بسیار به چشم میخورد دقت در شرح‌حال‌گیری، ارتباط روزانه با بیمار، خُلق نیکو، صرف وقت زیاد طی معاینه و ویزیت بیمار و نسخه‏های تلفیقی است. ایشان با توجه به نیاز، هم داروهای طب رایج و هم گیاهان دارویی را در سبد داروی بیمار پیش‌بینی میکردند و آنچه که در درمان ارزشمند ایشان بسیار به چشم میخورد استفاده از بهبود کارکرد گوارشی و اجابت مزاج بیمار جهت تسریع روند بهبودی است.
نتیجه‌گیری: به‌نظر می‌رسد بررسی نسخه‏ها و روش درمانی ایشان در دانشکده‏های طب سنتی توسط دانشجویان و در جلسات گزارش صبحگاهی در پیشبرد درمان تلفیقی بتواند رهگشا باشد چرا که یادداشت‌های با ارزش دکتر احمدیه تنها یک یادداشت روزانه سیر بیماری نیست، بلکه یک تفکر بنیادین در درمان تلفیقی را به عرصه ظهور رسانده است که امروزه جایگاه ویژه‏ای در بهداشت و درمان اکثر کشورهای توسعه یافته دارد.
واژه‌های کلیدی: طب سنتی ایرانی، طب تلفیقی، دکتر عبدالله خان احمدیه
متن کامل [PDF 128 kb]   (59 دریافت)    
نوع مطالعه: مروري | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/8/6 | پذیرش: 1399/10/30 | انتشار: 1399/9/10


XML   English Abstract   Printدوره 11، شماره 3 - ( پاييز 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها