:: دوره 11، شماره 2 - ( تابستان 1399 ) ::
جلد 11 شماره 2 صفحات 182-173 برگشت به فهرست نسخه ها
تبیین سندرم روده تحریک‌پذیر در طب ایرانی: مطالعه مروری
مریم عظیمی، مهدیه سادات افتخارافضلی، حمیده خرم‌پژوه، فاطمه سادات هاشمی‌نسب*
چکیده:   (1433 مشاهده)
سابقه و هدف: سندرم رودۀ تحریک‏‌پذیر شایع‏‌ترین اختلال عملکردی روده است که با درد عودکنندۀ شکم و با تغییر در شکل یا تعداد موارد دفع همراه است. اثربخشی طب سنتی و مکمل در بهبود علائم سندرم رودۀ تحریک‌‏پذیر گزارش شده است. به‏‌منظور استفاده از توصیه‏‌های مرتبط با سبک زندگی و درمان‏‌های طب ایرانی، لازم است واژه‏‌های متناظر بیماری در طب ایرانی یافت شوند. هدف از این مطالعه، یافتن واژه‏‌های متناظر سندرم رودۀ تحریک‌‏پذیر در طب ایرانی است.
مواد و روش‏‌ها: علائم اصلی سندرم رودۀ تحریک‌‏پذیر در منابع طب ایرانی جست‏‌وجو و نزدیک‌‏ترین بیماری‏‌ها، فیش‏‌برداری و موارد مشترک انتخاب شدند. سپس اسباب این بیماری‏‌ها لیست شده و از نظر تطابق با معیارهای ROME IV بررسی شدند. همچنین سندرم رودۀ تحریک‏‌پذیر با کلیدواژه‏‌های مرتبط با طب ایرانی در پایگاه‏‌های اطلاعاتی جست‏‌وجو شدند. تمام مراحل با نظارت ۵ متخصص طب ایرانی با سابقۀ مطالعه در سندرم رودۀ تحریک‏‌پذیر و ۳ متخصص گوارش انجام شد.
یافته‏‌ها: مغص و قولنج دو بیماری هستند که با داشتن علامت درد شکمی و تغییر وضعیت دفع، بیشترین مشابهت را با سندرم رودۀ تحریک‏‌پذیر دارند. مغص با یا بدون اسهال و قولنج با یبوست همراه است. برخی از اسباب مغص و قولنج به‏‌دلیل غیرعملکردی‏‌بودن و عدم تطابق با ROME IV، حذف شدند.
نتیجه‏‌گیری: بررسی تعاریف زیرگروه‏‌های سندرم رودۀ تحریک‏‌پذیر (IBS)، نشان می‏‌دهد، نوع با علامت غالب اسهال (IBS-D) بیشتر با مغص، و نوع با علامت غالب یبوست (IBS-C) بیشتر با قولنج مرتبط هستند. برای بررسی ارتباط انواع زیرگروه‏‌های سندرم رودۀ تحریک‌‏پذیر با یافته‏‌های این مقاله، مطالعات تکمیلی مقطعی (Cross sectional) توصیه می‏‌شود.
واژه‌های کلیدی: سندرم روده تحریک‌پذیر، طب ایرانی، اسهال، یبوست
متن کامل [PDF 236 kb]   (810 دریافت)    
نوع مطالعه: اصيل پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/6/23 | پذیرش: 1399/10/30


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 11، شماره 2 - ( تابستان 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها