:: دوره 10، شماره 1 - ( بهار 1398 ) ::
جلد 10 شماره 1 صفحات 96-89 برگشت به فهرست نسخه ها
اُسطوخودوس
غلامرضا امین، محبوبه بزرگی، افسانه حسین سالاری، امیر خلج، بهزاد ذوالفقاری، روجا رحیمی*، سمانه سلیمانی، محمدرضا شمس اردکانی، میثم شیرزاد، امیرمهدی طالب
چکیده:   (3709 مشاهده)

سابقه و هدف: اسطوخودوس گیاهی دارویی است که پیشینۀ طولانی مصرف در طب ایرانی دارد. بیشترین کاربرد آن در رابطه با بیماری‌های مربوط به مغز و اعصاب بوده است و از آن به‌عنوان «جاروب دماغ» یاد شده است. در خصوص مشخصات گیاه‌‌شناسی، مطالب متعددی در منابع طب ایرانی بیان شده است که نشان می‌دهد گیاهان مختلفی در قرون مختلف به عنوان اسطوخودوس استفاده شده‌اند.
 مواد و روش‌ها: در این مقاله سه گونه منتسب به اسطوخودوس از خانوادۀ Lamiaceae، شامل L. Lavandula stoechas, .Mill  Lavandula angustifolia و  .BoissNepeta menthoides   بررسی‌ شد و گیاه‌‌شناسی آن‌ها با موارد بیان شده در منابع طب ایرانی در خصوص ماهیت اسطوخودوس، مقایسه شد.
یافته‌ها: با توجه به بررسی‌های انجام شده و شرح مذکور در منابع طب ایرانی، می‌توان اسطوخودوس را معادل Lavandula stoechas دانست. قابل ذکر است که از اواسط قرن بیستم، گیاه Nepeta menthoides، در بازار دارویی ایران به‌عنوان اسطوخودوس معرفی و جایگزین اسطوخودوس رومی شده است.
نتیجه‌گیری: نتایج این کار می‌تواند راهگشای محققین گیاهان دارویی جهت کار روی هر یک از گونه‌های مذکور باشد.

واژه‌های کلیدی: اسطوخودوس، جاروب دماغ، طب ایرانی
متن کامل [PDF 131 kb]   (1298 دریافت)    
نوع مطالعه: مروري | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1398/2/31 | پذیرش: 1398/3/28


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 10، شماره 1 - ( بهار 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها