:: دوره 10، شماره 1 - ( بهار 1398 ) ::
جلد 10 شماره 1 صفحات 14-1 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تأثیر داروی طب سنتی ایرانی قند خون (دیابیطس) و تمرین هوازی بر سطح نیمرخ لیپیدی و گلوکز خون زنان مبتلا به دیابت نوع دو دارای اضافه وزن
محسن اکبرپوربنی*، نرگس جعفری
چکیده:   (5819 مشاهده)
سابقه و هدف: افزایش شیوع چاقی از مشکلات اصلی سلامت در کشور ما محسوب می‌شود. از این رو هدف پژوهش حاضر بررسی تأثیر مصرف داروی طب سنتی قند خون (دیابیطس)، تمرین هوازی بر گلوکز و نیمرخ لیپیدی زنان مبتلا به دیابت نوع دو دارای اضافه وزن بود.
مواد و روش‌ها: در این تحقیق تعداد ۳۰ نفر از زنان دیابتی نوع دو و دارای اضافه وزن شهر قم به صورت تصادفی در ۴ گروه تمرین هوازی+ دارو، تمرین هوازی+ دارونما، دارو و کنترل قرار گرفتند. برنامۀ تمرین هوازی شامل شش هفته دویدن با شدت ۶۰ الی ۷۰ درصد ضربان قلب بیشینه و دریافت داروی دیابیطس روزانه سه کپسول۸۰۰ میلی‏‌گرمی صبح، ظهر و شب بعد از هر وعده غذایی بود. نمونه‏‌های خونی آزمودنی‏‌ها در مراحل پیش و پس‌آزمون جمع‏‌آوری و با استفاده از آزمون آنالیز واریانس یک‌‏راهه و آزمون تی وابسته با سطح معنی‌داری (۰/۰۵p) با استفاده از نرم‏‌افزار SPSS تحلیل شد.
یافته‌ها: نتایج حاصل از تحقیق نشان داد که میزان گلوکز خون در گروه تمرین+دارو (۰/۰۳۴=p)، گروه تمرین+دارونما (۰/۰۲۰=p) و گروه دارو (۰/۰۰۹=p)، از مرحلۀ پیش‏‌آزمون به پس‌آزمون کاهش یافت و همچنین سطوح کلسترول در گروه تمرین+دارو (۰/۰۰۸=p) و در گروه دارو (۰/۰۱۰=p)، میزان تری‌گلیسیرید در گروه دارو (۰/۰۱۱=p)، سطح LDL در گروه دارو (۰/۰۴۳=p)، سطح VLDL در گروه تمرین+ دارو (۰/۰۱۱=p)، از مرحلۀ پیش‌آزمون به پس‌آزمون کاهش معنی‌داری داشت، در حالی که تفاوت بین گروهی در هیچ یک از فاکتورها مشاهده نشد (۰/۰۵<p).
نتیجه‌گیری: نتایج تحقیق حاضر نشان داد شش هفته تمرین هوازی و مصرف داروی دیابیطس در زنان مبتلا به دیابت نوع دو دارای اضافه وزن، اثر مثبتی از طریق سازوکارهای متفاوت بر گلوکز خون و برخی از شاخص‌های نیمرخ لیپیدی دارد.
واژه‌های کلیدی: اضافه وزن، تمرین هوازی، داروی دیابیطس، دیابت نوع دو، زنان، گلوکز، نیمرخ لیپیدی
متن کامل [PDF 202 kb]   (777 دریافت)    
نوع مطالعه: اصيل پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1398/1/28 | پذیرش: 1398/3/14


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 10، شماره 1 - ( بهار 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها