:: دوره 10، شماره 1 - ( بهار 1398 ) ::
جلد 10 شماره 1 صفحات 24-15 برگشت به فهرست نسخه ها
تغییرات رئولوژیک خون، یکی از علل خونریزی های غیر طبیعی رحمی از منظر طب سنتی ایرانی
غلامرضا صلصالی، سعید اسماعیلی صابر، فاطمه عمادی، محمد غلامی فشارکی، عطیه السادات دانش، فاطمه نوجوان، عطیه سادات دانش، سید عباس هاشمی نژاد، نفیسه ظفرقندی*
چکیده:   (3619 مشاهده)

سابقه و هدف: خونریزی غیرطبیعی رحمی از علل شایع مراجعه به مراکز درمانی در سنین قبل از یائسگی است. طب کل‌نگر ایرانی علل متعددی برای این مشکل بیان می‌کند. این علل را می‌توان به دو دستۀ علل رحمی و علل خونی تقسیم کرد. علل خونی شامل تغییراتی در کیفیت و کمیت خون است که چگونگی جریان یافتن خون را دستخوش تغییر می‌کند. هدف این مقاله که یک مطالعۀ کتابخانه‌ای است، بررسی تغییرات خونی مسبب خونریزی رحمی از دیدگاه طب سنتی ایرانی و تبیین آن بر اساس قوانین حاکم بر مکانیک سیالات می‌باشد.

مواد و روش ‏ها: در این مطالعه ابتدا با جستجو در کتب معتبر طب سنتی ایران علل خونریزی غیرطبیعی رحمی مطالعه شد و از آنجا که یک سری از این علل متمرکز بر تغییرات در جریان خون بود، جهت مطالعۀ رفتار جریان خون، با کلیدواژه‌های «رئولوژی»، «همورئولوژی» و «رئولوژی خون» به جستجو در پایگاه‌های معتبر علمی در بازه زمانی ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۹ پرداخته شد. سپس ارتباط رفتار جریان خون و خونریزی‌های غیر‌طبیعی رحمی تبیین شد. 
یافته‌ها: از دیدگاه طب سنتی ایرانی، یکی از علل افزایش خونریزی‌های رحمی، تغییر در کیفیت خون به صورت افزایش حرارت آن و یا افزایش حجم آب نسبت به سایر اجزاء آن و یا تغییر در کمیت خون به صورت پرخونی می‌باشد که براساس علم مکانیک سیالات، این تغییرات باعث افزایش سیالیت خون می‌شوند.
نتیجه‌گیری: شناخت مکانیسم ایجاد تغییرات در رئولوژی خون و ارتباط آن با خونریزی غیرطبیعی رحمی، افق‌های جدیدی را در پیشگیری و درمان این مشکل خواهد گشود.
واژه‌های کلیدی: خونریزی غیرطبیعی رحم، رئولوژی، همورئولوژی، طب سنتی ایرانی
متن کامل [PDF 147 kb]   (1459 دریافت)    
نوع مطالعه: اصيل پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1398/2/9 | پذیرش: 1398/3/28


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 10، شماره 1 - ( بهار 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها