:: دوره 9، شماره 2 - ( تابستان 1397 ) ::
جلد 9 شماره 2 صفحات 159-166 برگشت به فهرست نسخه ها
مروری بر سکسکه از منظر طب ایرانی و طب رایج
هاجر احمدی، محمود باباییان، محمد مظاهری*، پیمان ادیبی
چکیده:   (3302 مشاهده)
سابقه و هدف: سکسکه شکایتی رایج و گذراست که در موارد طولانی یا متعدد کیفیت زندگی فرد را تحت تأثیر قرار می‌دهد. درمان سکسکه شامل رفع علت زمینه‌ای، درمان‌های فیزیکی، دارویی و درمان‌های طب مکمل است. طب ایرانی با سابقۀ چندین هزار ساله تجربیات ارزشمندی در زمینه درمان بیماری‌ها دارد. هدف این مطالعه مقایسه‌ای مرور علل، تشخیص و درمان سکسکه از منظر طب ایرانی و دستاوردهای طب رایج است.
مواد و روش‌ها: در این مطالعۀ تطبیقی، سکسکه با واژه‌های فواق و هکهک در طب ایرانی معادل‌سازی شد. سپس با کلیدواژه‌های فوق به جستجوی علل، تشخیص و درمان سکسکه از منظر طب ایرانی در نرم‎افزار جامع طب سنتی و اسلامی که مجموعه‌ای کامل از کتب طب ایرانی است پرداختیم. جهت مقایسه با دستاوردهای طب رایج با کلیدواژه‌های Hiccups، Hiccough، Singultus و بانک‌های اطلاعاتی SID، PubMed و  Google Scholarمورد جستجو قرار گرفت. برای معادل‌سازی نام‌های قدیمی گیاهان دارویی توصیه شده در درمان سکسکه با نام‌های علمی جدید از مرجع گیاه‌شناسی «فرهنگ نام‌های گیاهان ایران» تألیف دکتر ولی‌اله مظفریان و پایگاه الکترونیکی The United States Department of Agriculture and The Plantlist.org استفاده شد.
یافته‌ها: علل سکسکه از منظر طب یرانی شامل هفت علل تغذیه‌ای، سبک زندگی نادرست، علل معدی- مروی، کبدی، داروها و سموم، جراحات نافذ شکمی و بیماری‌های اعضای دیگر است. درمان سکسکه از منظر طب ایرانی شامل درمان‌های غیر دارویی و دارویی است. این علل و درمان‌ها با یافته‌های طب رایج تطبیق شده است. در بررسی گیاهان دارویی توصیه شده در درمان سکسکه در کتب طب ایرانی، 29 گیاه مختلف یافت شد. این داروها به روش‌های مختلف خوراکی، استنشاقی و موضعی استفاده می‌شده است.
بحث و نتیجه‌گیری: اگرچه طبقه‌بندی بیماری‌ها در طب ایرانی با طب رایج تفاوت اساسی دارد ولی روش برخورد، شرح‌حال‏گیری و بسیاری از درمان‌های غیر دارویی منطبق بر طب رایج است. این مطالعه دربرگیرندۀ اولین گزارش همراهی سکسکه با ضربات نافذ شکمی و برخی از انواع سردرد است. داروهای گیاهی توصیه شده برای درمان سکسکه در طب ایرانی می‌تواند زمینۀ تحقیقاتی جهت بررسی میزان کارآمدی آنها را توسط کارآزمایی‌های بالینی فراهم کند.
واژه‌های کلیدی: سکسکه، طب ایرانی، طب سنتی، طب مکمل.
متن کامل [PDF 419 kb]   (768 دریافت)    
نوع مطالعه: مروري | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۷/۵/۱۰ | پذیرش: ۱۳۹۷/۵/۱۰ | انتشار: ۱۳۹۷/۵/۱۰


XML   English Abstract   Printدوره 9، شماره 2 - ( تابستان 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها