:: دوره 9، شماره 1 - ( بهار 1397 ) ::
جلد 9 شماره 1 صفحات 23-13 برگشت به فهرست نسخه ها
نقش پارامترهای اقلیمی بر سلامت و بیماری های روحی و روانی افراد
مجید غیاث*، مریم شرقی
چکیده:   (4203 مشاهده)
سابقه و هدف: اقلیم از مؤثرترین عوامل ساختاری سیاره زمین است و بدون شک طبیعت، انسان و همه مظاهر حیات در سطوح گسترده‌ای متأثر از شرایط اقلیمی هستند. آب و هوا به‌عنوان رشته‌ای قدیمی با دیگر رشته‌ها ارتباط داشته و بر کشاورزی، جنگل‌داری، آب‌شناسی، زمین‌شناسی، عملیات صنعتی، حمل‌ونقل، شهرنشینی، بهداشت، روان‌شناسی، جغرافیای پزشکی بیماری‌ها و بسیاری دیگر از رشته‌های مربوط به محیط‌زیست و زندگی روزمرۀ انسان اثر می‌گذارد. اقلیم‌شناسی، پهنۀ وسیعی از مطالعات را نه‌تنها در قلمرو طبیعت جوی، بلکه وظایف مربوط به محیط ‌زیست انسانی را نیز دربرمی‌گیرد. این دانش مهم می‌تواند بسیاری از نیازمندی‌های انسانی از قبیل غذا، انرژی، سلامت، بهداشت جسمی و روانی ورا تحت کنترل قرار دهد.
این توجه خاص به اقلیم از زمان‌های قدیم هم مورد توجه دانشمندان بوده است؛ به‌‏طوری که بقراط در رسالۀ معروف خود توجه هر طبیبی را به نقش شرایط اقلیمی هر منطقه در کنار سایر عوامل فردی و اجتماعی و فرهنگی بر ابتلا به بیماری‌ها جلب می‌کند.
مواد و روش‌ها: تحقیق به روش مطالعۀ کتابخانه‌ای انجام گرفت. بر اساس عنوان و کلمات کلیدی زیر، تعداد ۱۶ منبع از کتاب‌های طب سنتی و مقالات واجد شرایط در مورد هر یک از مولفه‌های اقلیمی مثل فشار هوا، دما، رطوبت تابش آفتاب، باد و باران بر سلامت و بیماری‌های روحی و روانی مورد مطالعه قرار گرفت.
نتیجه‌گیری: به‏نظر می‌رسد که آب و هوا که شامل مجموعه‏ای از عناصر مختلف مانند باد، باران و برف است می‏تواند نقش مهمی در روحیات انسان داشته باشد و از آنجا که این پدیده‌های طبیعی در زندگیمان تأثیر متفاوتی دارند با شناسایی آنها می‌توانیم شرایط بهتری را به لحاظ روحی و روانی در زندگیمان پدید آوریم.
واژه‌های کلیدی: اقلیم، متغیرهای آب و هوایی، روح و روان، جغرافیای پزشکی
متن کامل [PDF 155 kb]   (1926 دریافت)    
نوع مطالعه: مروري | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1396/12/5 | پذیرش: 1397/1/23


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 9، شماره 1 - ( بهار 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها