:: دوره 8، شماره 4 - ( زمستان 1396 ) ::
جلد 8 شماره 4 صفحات 489-500 برگشت به فهرست نسخه ها
شناسایی و بررسی فیتوشیمیایی مقدماتی منتخبی از گیاهان شهر مریوان و مطالعه موارد مصرف سنتی و بومی گیاهان در این منطقه
غلامرضا اصغری، مسعود صادقی دینانی، فرحناز هوشیدری، بختیار روانبخش*
چکیده:   (2203 مشاهده)
سابقه و هدف: بررسی فلور گیاهی مناطق مختلف، شناسایی گیاهان دارویی و صنعتی مهم و انجام مطالعات  فیتوشیمیایی برای شناسایی ترکیبات مهم موجود دراین گیاهان راهکارهای مناسبی  برای سازمان دهی علمی استفاده از گیاهان دارویی و  پاسخ گویی عالمانه به نیاز اقشار مختلف در این زمینه  می باشد.
مواد و روش‌ها:  تحقیق به روش توصیفی انجام گرفته و به شناسایی و بررسی فیتو شیمیایی مقدماتی گیاهان مهم منطقه مریوان به عنوان یکی از مناطق ارزشمند کشورمان از نظر پوشش و تنوع گیاهی پرداخته است. منتخبی از گیاهان جمع آوری شده از نظر وجود ترکیبات ثانویه مهم گیاهی شامل آلکالوئیدها، ساپونین ها، تانن ها، گلیکوزیدهای قلبی، آنتراکینون ها و فلاونوئیدها مورد بررسی های فیتوشیمیایی مقدماتی قرار گرفتند. موارد مصرف بومی و سنتی گیاهان نیز از طریق مصاحبه با افراد آگاه بومی ثبت گردید.
یافته‌ها: تعداد 170 گونه گیاهی جمع آوری شده متعلق به 41 خانواده گیاهی می باشند که در این بین خانواده های Papilionaceae، Compositae، Labiatae و Umbelliferae بیشترین سهم را به خود اختصاص داده اند. نتایج بررسی های فیتوشیمیایی  نشان دهنده وجود تانن ها ،فلاونویید ها،آلکالویید ها،ساپونین ها و عدم وجود آنتراکینون ها و گلیکوزید های قلبی در اغلب گیاهان مورد بررسی  می باشد. برخی از گیاهان جمع آوری شده دارای کاربردهای درمانی متنوعی از جمله در درمان بیماری های مربوط به دستگاه گوارشی، عصبی و سیستم تنفسی می باشند.
نتیجه‌گیری: به نظر می رسد که منطقه مریوان حاوی پراکندگی وسیعی از گونه های گیاهی و از جمله گیاهان دارویی ارزشمند می باشد و انجام پژوهش های بیشتر در این رابطه می تواند به شناسایی گونه های دارویی واجد اثرات درمانی و ترکیبات دارویی ارزشمند کمک شایانی نماید
واژه‌های کلیدی: بررسی فیتوشیمیایی، فلور گیاهی، مریوان، گیاهان دارویی.
متن کامل [PDF 252 kb]   (435 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۱۲/۲۸ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۲/۲۸ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۲/۲۸


XML   English Abstract   Printدوره 8، شماره 4 - ( زمستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها