:: دوره 8، شماره 4 - ( زمستان 1396 ) ::
جلد 8 شماره 4 صفحات 485-487 برگشت به فهرست نسخه ها
دوالی (واریس) از منظر طب سنتی ایران
محبوبه سلمانیان*، سالومه غفاری، علی قبادی
چکیده:   (3210 مشاهده)
سابقه و هدف: دوالی یا واریس یک بیماری مزمن و شایع است که افراد زیادی در معرض ابتلا به آن هستند. ریسک ابتلا به ان در زنان دو برابر مردان است و ابتلا به ان گاهی بدون علامت بوده و گاهی طیف وسیعی از علایم شامل درد، تورم، برجسته شدن عروق وریدی و درمواردی ابتلا به زخمهای وریدی را ایجاد می کند و درمان آن بیشتر نگهدارنده بوده و شامل تغییر سبک زندگی، درمان فشاری و در موارد بسیار محدود جراحی است و از انجا که در طب جدید درمان قطعی برای آن یافت نشده است لذا در این تحقیق از دو دیدگاه طب سنتی و طب جدید به بررسی علل و عوامل زمینه ساز و روشهای درمانی این بیماری پرداختیم.
مواد و روش‌ها: تحقیق به روش کتابخانه ای انجام شد تعداد چهار منبع معتبر طب سنتی با استفاده از نرم افزار نور در منابع طب سنتی و در منابع جدید سه مقاله مروری گزارش شد.
نتیجه‌گیری: دوالی در طب سنتی ایران بخوبی شناخته شده است.درطب سنتی توجه به سن، مزاج ،ویژگیهای شخصی مثل تحرک ، تغذیه و مکان زندگی بسیار مهم است. درمان علاوه برتغییر سبک زندگی  شامل تغذیه، بانداژاندام تحتانی، درمانهای دارویی خوراکی و موضعی، فصد های ویژه و در نهایت جراحی رگ مبتلا بوده است
واژه‌های کلیدی: دوالی، واریس، طب سنتی ایران.
متن کامل [PDF 83 kb]   (416 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۱۲/۲۸ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۲/۲۸ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۲/۲۸


XML   English Abstract   Printدوره 8، شماره 4 - ( زمستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها