:: دوره 8، شماره 4 - ( زمستان 1396 ) ::
جلد 8 شماره 4 صفحات 451-462 برگشت به فهرست نسخه ها
ایجاد فضاهای شفابخش در بیمارستان ها با نگرش به آموزه‌های طب سنتی ایران
وحیده رحیمی مهر، حشمت اله متدین، مهرزاد مهربانی*
چکیده:   (3236 مشاهده)
سابقه و هدف: بیمارستان یکی از ساختمان­های مهم­ ارائه دهنده خدمات بهداشتی- درمانی می­باشد که با تسهیلات ویژه خود در بازگشت سلامت جسمانی و روانی افراد بیمار جامعه، پژوهش­­های پزشکی و درنهایت ارتقاء سطح سلامت جامعه نقش اساسی ایفا می­کند. مطالعات فراوان نشان داده که حضور و گذران ساعت­های طولانی در مراکز درمانی، برای بیماران، ملاقات کنندگان و کارکنان تجربه­ای تنش­زاست از این رو استفاده از موارد مطرح شده در طب سنتی در طراحی مراکز درمانی، می­تواند به عنوان رهیافتی جهت کاهش تنش­های محیطی و ارتقاء کیفیت محیط باشد. هدف از انجام این مطالعه، تغییر نگرش در طراحی مراکز درمانی می­باشد. به طوری که بتوان به محیط یک بیمارستان به عنوان یک محیط شفابخش نگریست و با ایجاد شرایط مطلوب از بیماران و خانواده­هایی که در شرایط روحی نامناسب همراه با ترس و اضطراب قرار دارند، حمایت کرد.
مواد و روش­ها : تحقیق به روش مطالعه داده های موجود انجام گرفت. در این مطالعه، با استفاده از منابع طب سنتی ایران به شیوه کتابخانه­ای، توصیه­های طبی مرتبط با فاکتورهای محیطی شامل مصالح، نور، رنگ و تصاویر جهت سلامتی و درمان افراد مورد بررسی قرار گرفته است و درنهایت پس از بررسی معیارهای تأثیرگذار بر ارتقای سلامتی بیماران راهکارهایی جهت ایجاد یک فضای شفابخش برای طراحی بیمارستان و مراکز مراقبتی ارائه شده است.
نتیجه­گیری:  بنظر می­رسد که منابع طب سنتی بر تأثیرگذاری محیط بر سلامت انسان، تأکید فراوانی دارد؛ این تأثیر می­تواند به دلایلی همچون تحریک قوا و حواس انسان براساس مزاج محیط و فرد باشد و الگوی طراحی با توجه به مزاج، الگویی مناسب جهت به کارگیری در ایده­های طراحی فضاهای شفابخش می­باشد چرا که در این الگو با توجه به مزاج کاربران و پارامترهای محیطی در مراکز درمانی می­توان به ارتقا سلامتی افراد جامعه که از ارکان توسعه پایدار می­باشد، دست یافت.
واژه‌های کلیدی: .طب سنتی ایران، ساختمان بیمارستان، مزاج، مصالح، نور، رنگ، تصاویر.
متن کامل [PDF 200 kb]   (324 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۱۲/۲۸ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۲/۲۸ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۲/۲۸


XML   English Abstract   Printدوره 8، شماره 4 - ( زمستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها