:: دوره 8، شماره 4 - ( زمستان 1396 ) ::
جلد 8 شماره 4 صفحات 405-414 برگشت به فهرست نسخه ها
آموزه های اخلاق حرفه ای در کتاب المعالجات البقراطیه
جواد رجبی آلنی، فرزانه غفاری* ، طاهر رجبی
چکیده:   (1466 مشاهده)
سابقه و هدف:  اخلاق حرفه ای از موضوعاتی است که در سالهای اخیر به طور فزاینده مورد توجه قرار گرفته است. با این حال در آثار طبی کهن ایران، منابع ارزشمندی در این زمینه وجود دارد که مورد غفلت واقع شده است. در این مقاله سعی بر آن است که برخی کدهای اخلاقی در کتاب المعالجات البقراطیه ابوالحسن طبری حکیم قرن 4 هجری مورد بررسی قرار گیرد.
مواد و روش‌ها: این پژوهش به روش مروری- تحلیلی  و با رویکرد توصیفی انجام شده و در آن به بررسی نکات اخلاقی مطرح شده در کتاب معالجات ابوالحسن طبری می پردازد. که مخصوصا در مورد ارائه شیوه درمانی، تجربیات بالینی و نسخه های داروئی آموزه های اخلاق حرفه ای مورد مطالعه قرار گرفت.
یافته‌ها: معالجات بقراطیه، تألیف ابوالحسن طبری حکیم قرن چهارم هجری دارای برخی شیوه‌های درمانی، تجربیات بالینی و نسخه‌های دارویی ارزشمند است. نکته قابل توجه در این کتاب، تأکید نویسنده به لزوم رعایت مسائل اخلاقی و حقوقی از جانب پزشک و خدمت به بیمار توسط اوست؛ ضمن آنکه یک فصل از کتاب به طور کامل به این موضوع اختصاص یافته که برخی اصول اخلاقی، ارزشها و رفتارهای حرفه ای ارائه شده در آن منطبق با اخلاق پزشکی نوین می باشد.
نتیجه‌گیری: رعایت اخلاق حرفه ای در پزشکی موضوع مهمی است که از زمان های کهن تاکنون در تمدن های بزرگ مطرح بوده است. در منابع طب کهن تمدن ایرانی و اسلامی نیز به این نکات به تفصیل پرداخته شده است. یکی از آثار مهم،کتاب معالجات بقراطیه است که با نگاهی جامع به ابعاد مختلف اخلاق حرفه ای و لزوم پایبندی پزشکان به آن بخصوص در فصل سی و پنجم کتاب پرداخته است. نکات آموزنده و کاربردی مطرح شده در این کتاب  می تواند علاوه بر تأثیرگذاری در عملکرد پزشکان، بر  شناخت و آگاهی ایشان از پیشینه اخلاق حرفه ای در تمدن ایران و اسلام مفید واقع گردد.
واژه‌های کلیدی: اخلاق حرفه ای، معالجات بقراطیه، ابوالحسن طبری
متن کامل [PDF 116 kb]   (261 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۱۲/۲۸ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۲/۲۸ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۲/۲۸


XML   English Abstract   Printدوره 8، شماره 4 - ( زمستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها