:: دوره 8، شماره 2 - ( تابستان 1396 ) ::
جلد 8 شماره 2 صفحات 147-154 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی رابطه پنج عامل بزرگ شخصیت با گرمی و سردی مزاج دختران جوان
محمد امین صفری، مریم کوشکی جهرمی، عبدالصالح زر* ، فرهاد خرمایی
چکیده:   (2754 مشاهده)
سابقه و هدف: از دیدگاه طب سنتی هر فرد دارای مزاج منحصر به فردی است و هرگز نمی­توان دو نفر را علیرغم شباهت ظاهری آن­ها، مشابه هم در نظر گرفت. لذا شاید بتوان مزاج فرد را در زمره تفاوت­های فردی در نظر گرفت. از اینرو، پژوهش حاضر به بررسی ارتباط بین 5عامل بزرگ شخصیت و مزاج در صدد پاسخ به این سوال است که گرمی و سردی مزاج با کدام یک از 5 عامل بزرگ شخصیت در دانشجویان دختر غیر­ورزشکار ارتباط معنا­دار دارد؟
مواد و روش ها: در پژوهش حاضر که از نوع توصیفی- همبستگی است و به صورت مقطعی انجام گرفت تعداد119 نفر از دانشجویان دختر با میانگین 02/2±29/22 با روش تصادفی ساده به عنوان نمونه آماری انتخاب شدند. حجم نمونه براساس جدول مورگان تعیین گردید. به منظور تشخیص مزاج از پرسشنامه استاندارد مزاج و همچنین به منظور تعیین پنج عامل بزرگ شخصیت از پرسشنامه گلدبرگ استفاده گردید. به منظور تجریه و تحلیل داده­ها از نرم­افزار spss نسخه 19 استفاده گردید همچنین سطح معنی­داری 05/0 در نظر گرفته شد.
یافته ­ها: براساس اطلاعات ضریب مربوط به برون­گرایی(012/0p= و 56/2 t= و251/0β=) با گرمی و سردی مزاج دانشجویان دختر غیر­ورزشکار ارتباط معنی­داری وجود دارد. اما توافق­پذیری، وظیفه­مداری، روان­رنجور­خویی و انعطاف­پذیری با سردی و گرمی مزاج از لحاظ آماری ارتباط معنا­داری نشان نداد(05/0p>).
نتیجه­ گیری: با توجه به نتایج این تحقیق می­توان گفت وظیفه­مداری در دانشجویان دختر غیر­ورزشکار گرم­مزاج نمود بیشتری دارد البته به منظور اظهار نظر قطعی در این زمینه نیاز به تحقیقات بیشتری می­باشد.

 
 
واژه‌های کلیدی: کلید­واژه: مزاج، پنج عامل بزرگ شخصیت، دختران جوان
متن کامل [PDF 125 kb]   (529 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۵/۹ | پذیرش: ۱۳۹۶/۵/۹ | انتشار: ۱۳۹۶/۵/۹


XML   English Abstract   Printدوره 8، شماره 2 - ( تابستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها