:: دوره 8، شماره 2 - ( تابستان 1396 ) ::
جلد 8 شماره 2 صفحات 193-200 برگشت به فهرست نسخه ها
کهیر(شرا) و آنژیوادم (ماشرا) از منظر طب سنتی ایران
جعفر غفارزاده، روشنک قدس*
چکیده:   (2899 مشاهده)

سابقه و هدف:  کهیر(Urticaria) و آنژیوادم (Angioedema) دو بیماری شایعند که بسیاری از افراد در طول زندگی به آنها مبتلا می شوند و با عود بالایی همراه هستند. با توجه به اهمیت تجارب طب سنتی و بمنظور ارائه پیشنهادات طب سنتی برای درمان و پیشگیری از عود بیماری، این تحقیق انجام گرفت. کهیر و آنژیوادم از منظر طب سنتی و طب جدید و درمان‌های آنها مورد بررسی قرارگیرند.
مواد و روش ها: تحقیق به روش جستجو در منابع کتابخانه ای و الکترونیک از جمله دیتابانک‌های Web of Science و Google Scholar  با کلید واژه‌های کهیر و آنژیوادم و Urticaria، Angioedema و .... با بررسی مقالات مرتبط در این پایگاهها صورت گرفت. بیش از50 مقاله در طب جدید و بیش از 10 منبع طب سنتی در خصوص تعریف، علائم و درمان فیش برداری و تجزیه و تحلیل و گزارش شد.
نتیجه گیری: در منابع طب سنتی تعریف کهیر با شرا و آنژیوادم با ماشرا مطابقت بیشتری دارد و 40 نوع مفرده به صورت تک داروئی و 12 داروی ترکیبی جهت درمان این دو بیماری در طب سنتی پیشنهاد شده است.  با توجه به وجود داروهای مختلف در درمان کهیر و آنژیوادم در منابع طب سنتی پیشنهاد می شود اثر بخشی آنها با کار آزمائی‌های بالینی مورد بررسی قرار گیرد.
واژه‌های کلیدی: کهیر، آنژیوادم، شرا، ماشرا، طب سنتی ایران.
متن کامل [PDF 135 kb]   (601 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۵/۹ | پذیرش: ۱۳۹۶/۵/۹ | انتشار: ۱۳۹۶/۵/۹


XML   English Abstract   Printدوره 8، شماره 2 - ( تابستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها