:: دوره 8، شماره 1 - ( بهار 1396 ) ::
جلد 8 شماره 1 صفحات 93-104 برگشت به فهرست نسخه ها
تشخیص و درمان بیماری های اعصاب و روان از نظر ابوبکر محمّد بن زَکَریای رازی
صبرا موسوی زادگان*
چکیده:   (1882 مشاهده)
سابقه و هدف: با توجه به شیوع و روند رو به افزایش بیماری های اعصاب و  روان و عدم موفقیت کامل درمان های جدید در این حوزه،  و در پاسخ به این سوال که نظرو دیدگاه پزشکان و دانشمندان طب سنتی از جمله ابوبکر محمد زکریا رازی در مورد تشخیص و درمان این بیماری ها چه بوده این مقاله نوشته شد.
مواد و روش ها: تحقیق به روش مطالعه کتابخانه ای و استفاده از سایت های اینترنتی انجام گرفت. با مراجعه به آثار و نظریات دانشمندان و پزشکان قبل از رازی در زمینه بیماری های اعصاب و روان و نیز آثار و نوشته های رازی بویژه مهمترین کتاب او یعنی الحاوی که یک دانشنامه کامل پزشکی تا دوران اوست با عقاید و نظریات رازی در مورد تشخیص و درمان بیماری های اعصاب و روان ، بویژه بیماری های مالیخولیا ، قطرب، مانیا، اختلالات شعور و...  آشنا می شویم.
نتیجه گیری: رازی با مطالعه عقاید و نظریات دانشمندان دیگر و نیز تجربیات بیمارستانی خود، روش های تشخیص و درمان بیماری های اعصاب و روان را مطرح و روش های درمانی متعددی از جمله : مرطوب کردن مزاج، پاکسازی بدن از اخلاط سودایی، استفاده از رژیم های غذایی، ورزش، رایحه درمانی، روان درمانی و... را پیشنهادکرده است.
کلیدواژه‌ها: رازی، الحاوی، بیماری های اعصاب و روان.
متن کامل [PDF 153 kb]   (568 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۵/۸ | پذیرش: ۱۳۹۶/۵/۸ | انتشار: ۱۳۹۶/۵/۸


XML   English Abstract   Printدوره 8، شماره 1 - ( بهار 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها