:: دوره 11، شماره 3 - ( پاييز 1399 ) ::
جلد 11 شماره 3 صفحات 250-237 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی و اولویت‌بندی داروهای مفرده مؤثر در درمان ریزش موی سر در منابع طب سنتی اسلام و ایران
زهرا بهاءالدین، مریم ایرانزاداصل، فرزانه غفاری، واحده ناصری، بابک دانشفرد، فاطمه عمادی، فاطمه علیجانیها، محسن ناصری*
چکیده:   (1728 مشاهده)
سابقه و هدف: در حال حاضر ریزش موی سر اختلالی شایع و مسئله‌ای جهانی است. برای درمان این اختلال محبوبیت محصولات طبیعی و داروهای سنتی در حال افزایش است. استفاده از منابع طب سنتی برای یافتن گیاهان مناسب و مؤثر در سلامت مو و تهیه فرآورده های آنها بسیار سودمند است. طب سنتی ایران تشکیل‌شده از مجموع دانش ها است که نه تنها در تشخیص طبی، پیشگیری و درمان بیماری‌های مختلف راه حل‌های مناسب ارائه داده است بلکه در مورد کاربرد گیاهان مختلف در زینت (کاربرد در آرایش و زیبایی) و از جمله در سلامت مو و درمان بیماری‌های مو هم حاوی اطلاعات باارزشی از تجربیات دانشمندان و حکیمان این سرزمین می باشد. در این مطالعه داروهای مفرده‌ای که در منابع طب سنتی اسلام و ایران برای درمان ریزش مو توصیه و تأکید شده اند معرفی شدند. 
 
مواد و روش‌ها: این مطالعه یک تحقیق کتابخانه‌ای براساس بررسی متون داروسازی سنتی ایرانی است. در این مطالعه مفردات دارویی ذکرشده در درمان ریزش موی سر در جلد دوم کتاب القانون فی الطب ابن‌سینا جمع‌آوری، سپس این مفردات در کتاب‌های الابنیه عنحقایق الادویه، تذکره اولیالالبابوالجامعللعجبالعجاب، تحفهالمومنین و مخزنالادویه جست‌وجو شدند. مراحل انجام تحقیق شامل: یافتن کلیدواژه‌ها، جست‌وجو در منابع، تهیه لیست واحد، یافتن مترادفات، جمع‌بندی، نمره‌دهی، اولویت‌بندی و رسم نمودار بوده است.
 
یافته‌ها: در این مطالعه ۲۴ مفرده در درمان ریزش موی سر یافت شدند که دارای منشأ گیاهی، حیوانی یا معدنی هستند. براساس نمره‌های به‌دست آمده در جدول مفردات، آس (مورد)، پرسیاوشان، سدر، لادن، شنبلیله و مفرده حیوانی خرگوش بالاترین امتیازات را کسب کردند.
 
نتیجه‌گیری: لیست مفردات دارویی به‌دست آمده در این مطالعه میتواند مبنای انجام مطالعات پایه و بالینی برای طراحی و تهیه داروهای گیاهی مناسب و مؤثر در درمان ریزش مو قرار گیرد.
واژه‌های کلیدی: طب سنتی اسلام و ایران، ریزش مو، مفردات دارویی
متن کامل [PDF 222 kb]   (406 دریافت)    
نوع مطالعه: اصيل پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/8/14 | پذیرش: 1399/11/28


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 11، شماره 3 - ( پاييز 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها