[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 9، شماره 3 - ( پاييز 1397 ) ::
جلد 9 شماره 3 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی شاخص های فیریولوژیک در مردان غیر ورزشکار با مزاج های مختلف
سعید واحدی* ، میلاد راحتی، رضا عطارزاده حسینی، مهرداد فتحی
چکیده:   (270 مشاهده)
سابقه و هدف:  در حوزه سلامت تلاش سازمان جهانی بهداشت توسعه و پیشرفت طب سنتی بوده است. مزاج نقش کلیدی در طب سنتی ایران دارد که  این تفاوت های فردی را نمایان می نماید. این تفاوت های فردی نقش اصلی ای در روند و مسیر حوزه سلامت افراد دارد. بررسی این تفاوت ها در غالب مزاج با فاکتور های مهم در ترکیب بدن هدف این پژوهش بود.
مواد و روش: تحقیق به روش توصیفی و با روش  مقایسه ای با چهار مزاج (دم،بلغم،سودا، صفرا) بود. در این پژوهش ارتباط مزاج با شاخص های ترکیب بدن در مردان جوان غیرورزشکار مورد بررسی قرار گرفت. آزمودنی ها به وسیله دستگاه انالیز ترکیب بدن مورد ارزیابی قرار گرفتند. پس از جمع آوری و وارد کردن داده ها در محیط نرم افزار  SPSS نسخه ۲۱ داده های خام مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
یافته ها: آب درون سلولی در بلغمی مزاج ها به طور معناداری بیشتر از سایر مزاج ها بود.آب برون سلولی نیز در بلغمی ها بیشتر بود و فقط این تفاوت بین بلغمی و سوداوی مزاج معنادار نبود. درصد عضله نسبی در دموی مزاج به طور معناداری به نسبت سایر مزاج ها بیشتر بود. درصد چربی نسبی در بلغمی مزاج به طور معناداری بیشتر بود. میزان پروتئین بدن دموی مزاج ها به نسبت سایر مزاج ها بیشتر بود و فقط تفاوت بین مزاج دم و صفرا معنادار نبود. میزان مواد معدنی در صفراوی مزاج ها به نسبت سایر مزاج ها بیشتر بود و البته این تفاوت فقط بین صفرا و بلغم معنادار بود. شاخص نسبت دور کمر به لگن بالاترین مقدار خود را در بلغمی مزاج ها نشان داد و این اختلاف با سه مزاج دیگر معنادار بود. چربی احشایی به طور معناداری در بلغمی مزاج ها بیشتر بود. متابولیسم پایه در دموی مزاج به طور معناداری بیشتر از سایر مزاج ها بود. میزان شاخص توده بدن در بلغمی مزاج بالاترین میزان را نشان داد که این تفاوت با سایر مزاج ها از لحاظ آماری معنادار بود. آب کل بدن نیز در بلغمی ها به طور معناداری بیشتر بود.
نتیجه گیری: تفاوت های فردی ای که در غالب مزاج عنوان می شود با تفاوت های فیزیولوژیکی مرتبط می باشد که در تعیین خط مشی حوزه سلامت قابل توجه می باشد.
واژه‌های کلیدی: مزاج، شاخص های ترکیب بدن، تفاوت های فردی
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۷/۹/۱۸ | پذیرش: ۱۳۹۷/۹/۱۸ | انتشار: ۱۳۹۷/۹/۱۸
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML     Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:


واحدی سعید، راحتی میلاد، عطارزاده حسینی رضا، فتحی مهرداد. بررسی شاخص های فیریولوژیک در مردان غیر ورزشکار با مزاج های مختلف. مجله طب سنتي اسلام وايران. 1397; 9 (3)

URL: http://jiitm.ir/article-1-1001-fa.htmlدوره 9، شماره 3 - ( پاييز 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله طب سنتی اسلام و ایران Journal of Islamic and Iranian Traditional Medicine
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3815